Sobota, 23 listopada 2024

Mokra postać AMD - objawy

22 października 2022

Wśród chorób oczu zwyrodnienie plamki żółtej, czyli inaczej AMD (z angielskiego Age-related Macular Degeneration) jest jedną z najgroźniejszych i, niestety, dość powszechnie występującą. Choć nawet w nazwie „związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej” pojawia się wskazówka, że schorzenie to występuje u osób starszych, nie jest to do końca prawdą. Rzeczywiście najczęściej choroba ta dotyka osoby po 50 roku życia, nie jest to jednak reguła bez wyjątków. Zwyrodnienie plamki żółtej to jedna z najczęstszych przyczyn ślepoty, nie należy więc go bagatelizować. AMD występuje w dwóch odmianach - suchej i mokrej. Co należy wiedzieć o tej chorobie?

AMD - co to jest?

Czym właściwie jest zwyrodnienie plamki żółtej i czym grozi? Przede wszystkim warto wiedzieć, co to jest plamka żółta. To element siatkówki, znajdujący się w jej centralnej części. Jest w dużej mierze odpowiedzialna za ostrość widzenia, jako, że na jej powierzchni znajduje się najwięcej komórek światłoczułych. W przypadku zaburzeń funkcjonowania plamki żółtej problemy z widzeniem obejmują przede wszystkim centralne pole widzenia. Z czasem chory może całkowicie stracić wzrok.

Zwyrodnienie plamki żółtej występuje w dwóch odmianach - suchej i mokre, zwanej inaczej wysiękową. Odmiana sucha stanowi dużą większość przypadków AMD, dotyka głównie osoby po 50 roku życia i może rozwijać się nawet latami. Postać mokra, choć o wiele rzadziej występująca, jest też zdecydowanie groźniejsza. Częściej atakuje osoby młodsze, rozwija się też o wiele szybciej. Może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku nawet w ciągu kilku tygodni.

Czym się objawia mokra postać AMD?

Przyczyny występowania AMD mogą być różne. Do rozwoju choroby przyczynić może się wiek, płeć, a nawet rasa i kolor tęczówek - ustalono, że zwyrodnienie plamki żółtej występuje częściej u osób białych o jasnych oczach. Wśród innych przyczyn wymienia się uwarunkowania genetyczne, choroby serca i układu krążenia, otyłość, palenie papierosów, czy nieodpowiednia dieta.

Mokra postać AMD polega nie tyle na degeneracji komórek w plamce żółtej, ile na powstawaniu w niej nieprawidłowych, patologicznych naczyń krwionośnych. W efekcie bardzo szybko zanika centralne pole widzenia. Wśród objawów zwyrodnienia plamki żółtej wskazuje się pogorszenie widzenia w ciemności, zaburzenie widzenia bliży, problemy z czytaniem i pisaniem, ciemną plamę w polu widzenia i wrażenie falowania linii prostych. Jeśli zauważysz u siebie te objawy, nie czekaj - udaj się natychmiast do okulisty. Nieleczone zwyrodnienie plamki żółtej, zwłaszcza w postaci wysiękowej może pozbawić pacjenta wzroku w bardzo krótkim czasie.

Mokra postać AMD - leczenie

Zwyrodnienie plamki żółtej rzadko jest całkowicie uleczalne. Dostępne obecnie metody raczej hamują rozwój choroby, niż cofają zmiany, które już nastąpiły. Najpowszechniejszą metodą leczenia zwyrodnienia plamki żółtej są iniekcje dogałkowe, czyli inaczej zastrzyki stosowane bezpośrednio do oka pacjenta. Wprowadza się w ten sposób leki, które hamują rozwój AMD. Zdarza się, że pacjent po kilku seriach zastrzyków zauważa poprawę widzenia, nie jest to jednak zawsze oczekiwany efekt. W przypadku leczenia mokrej postaci AMD dostępna jest obecnie również inna metoda leczenia. Do ciała szklistego oka podaje się tak zwane leki antyaniogenne, które hamują powstawanie patologicznych naczyń krwionośnych na plamce żółtej. U większości pacjentów, u których stosowano tę metodę, zauważono nie tylko zahamowanie rozwoju choroby, ale także poprawienie ostrości wzroku, nawet o 2 rzędy na tablicy do badań.