Piątek, 22 listopada 2024
Choć zwyrodnienie plamki związane z wiekiem występuje w Polsce u wielu seniorów, to w większości przypadków choroba przebiega dość łagodnie w tzw. postaci suchej. Niestety u blisko 10% pacjentów choroba ta ma postać wysiękową, czyli tzw. mokrą, która może doprowadzić do znacznie utraty widzenia nawet w ciągu kilku dni. Jak się obawia mokra postać zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem? Jakie czynniki determinują rozwój choroby?
Na początku warto zaznaczyć, że nieleczona sucha postać AMD z czasem może przerodzić się w postać wysiękową. Ta odmiana jest znacznie trudniejsza w leczeniu i nawet w kilka tygodni może doprowadzić do trwałego uszkodzenia wzroku. W zaawansowanym stadium AMD nieprawidłowe naczynia krwionośne pod plamką rozrastają się i przez co z czasem dochodzi do wycieku krwi i płynu. Często AMD ma podłoże genetyczne, jednak ważnym czynnikiem ryzyka rozwoju choroby jest także nas styl życia. Dieta oparta na wysokim spożyciu karotenoidów i antyoksydantów, zaprzestanie palenia tytoniu czy regularna aktywność fizyczna mogą skutecznie zmniejszyć ryzyko choroby.
Poprzez niedokrwienie obszaru plamki nasz organizm uruchamia pewnego rodzaju mechanizm obronny, produkując nowe naczynia krwionośne w celu wyrównaniu niedostatku odżywiania. Te naczynia są jednak zbyt słabe, przez co surowica krwi przedostaje się do oka i unosi siatkówkę. W momencie, gdy naczynka te pękają, krew rozlewa się pod siatkówką, doprowadzając do uszkodzenia wzroku. Pacjenci często lekceważą początkowe objawy i zbyt późno zgłaszają się do okulisty. Jak leczy się wysiękową postać AMD? Zazwyczaj poprzez iniekcje doszklistkowe. Lekarz w trakcie zabiegu wstrzykuje do oka preparat blokujący czynnik wzrostu naczyń. Zabieg ten jest bezbolesny i już po jednej iniekcji pozwala zatrzymać rozwój choroby. Po wstrzyknięciu roztworu pacjent jest badany przez lekarza, zakłada mu się sterylny opatrunek i zaraz po tym może on opuścić gabinet zabiegowy.
W pierwszych dniach rozwoju choroby, pacjent może zauważyć, że podczas czytania litery falują. To oznaka tego, że nowopowstałe, słabe naczynia krwionośne oka wydzielają surowicę. Czym prędzej powinniśmy się wówczas udać do okulisty, gdyż następnym objawem będzie pojawienie się dużej, szarej lub czarne plamy w centralnym punktu widzenia. Wówczas pod siatkówką dochodzi do krwotoku, który może poważnie uszkodzić nasz wzrok. Tak jak wcześniej było wspomniane, w niemal 90% przypadków u pacjentów zmagającymi się ze zwyrodnieniem plamki związanym z wiekiem występuje postać sucha, która nie jest aż tak niebezpieczna. To bardzo ważne, aby chorobę zdiagnozować na możliwie wczesnym etapie - tylko wówczas leczenie może przynieść pożądany efekt.