Sobota, 23 listopada 2024

Ceny badania kwalifikacyjnego do leczenia AMD w Krakowie

28 września 2022

AMD, czyli inaczej związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej to jedna z najgroźniejszych chorób oczu. Dotyka głównie osoby starsze i stopniowo powoduje utratę wzroku aż do całkowitej ślepoty. Jest, niestety, nieuleczalna. Można jednak spowolnić jej rozwój, dając w ten sposób pacjentowi więcej czasu zanim nastąpi bardzo poważne osłabienie widzenia. Leczenie polega na wstrzykiwaniu specjalnych leków bezpośrednio do oka pacjenta. Zanim jednak pacjent zostanie poddany takiej terapii, trzeba go do leczenia zakwalifikować.

Badanie kwalifikacyjne do leczenia AMD - co to jest?

Badanie kwalifikacyjne do leczenia AMD najczęściej odbędzie się równolegle z diagnozą choroby. Okulista przeprowadzi serię badań, które pozwolą mu zdiagnozować zwyrodnienie plamki żółtej i od razu zaproponować odpowiednie leczenie.

Badanie zaczyna się od wywiadu, w czasie którego lekarz wypyta dokładnie o objawy niepokojące pacjenta, jak i o historię chorób jego i najbliższej rodziny. Pytania te wynikają z faktu, że AMD ma podłoże genetyczne i szansa jego wystąpienia, jeśli ktoś wcześniej w rodzinie chorował na zwyrodnienie plamki żółtej, jest o wiele większa. Ponadto do wystąpienia AMD przyczynić mogą się takie czynniki, jak palenie papierosów. Istotne jest więc, by lekarz poznał wszystkie szczegóły, które mogą być istotne w zdiagnozowaniu choroby.

Następnie okulista rozpocznie testy mające na celu potwierdzenie diagnozy i stwierdzenie stopnia zaawansowania choroby. Najprostszym przeprowadzanym badaniem jest test Amslera. Lekarz wykona również badanie dna oka, USG oraz sprawdzi pole widzenia. Dodatkowo przeprowadzone zostaną dwa badania zaprojektowane specjalnie do zdiagnozowania zwyrodnienia plamki żółtej. Są to angiografia fluoresceinowa i angiografia indocyjaninowa. Po skompletowaniu wyników wszystkich badań lekarz postawi ostateczną diagnozę i zaproponuje leczenie.

Jak się przygotować do badania kwalifikacyjnego?

Nie ma szczególnych wymagań przed badaniami kwalifikacyjnymi do leczenia zwyrodnienia plamki żółtej. Nie jest konieczne wcześniejsze przygotowanie. Warto natomiast zwrócić uwagę na to, jak istotne jest wczesne badanie. Im wcześniej zostanie wykryte i zdiagnozowane AMD, tym większa szansa na to, by leczenie przyniosło efekty i tym więcej czasu dostanie pacjent przed utratą wzroku. Dlatego też nie wolno ignorować pierwszych objawów. Wśród nich można wymienić wrażenie falowania prostych linii, pogorszenie widzenia po zmroku, zanikanie barw i pojawienie się ciemnej plamy w centrum pola widzenia. W przypadku zauważenia takich symptomów należy jak najszybciej zgłosić się do okulisty.

W międzyczasie można samodzielnie wykonać w domu wspomniany wcześniej test Amslera. Planszę potrzebną do jego wykonania można łatwo znaleźć w internecie. Jest to kwadrat o boku 10cm pokryty siatką czarnych linii. W środku tej kratki znajduje się czarny punkt. Należy stanąć w odległości około 40cm od planszy, zasłonić jedno oko i wpatrywać się w punkt pośrodku. Jeśli zauważymy falowanie linii wewnątrz kwadratu i mroczki przed oczami - istnieje prawdopodobieństwo, że jest to zwyrodnienie plamki żółtej. Test należy powtórzyć także dla drugiego oka. Ostateczną diagnozę jednak zawsze może postawić tylko lekarz.

Badanie kwalifikacyjne do leczenia AMD - ceny w Krakowie

Same badania kwalifikacyjne nie są dużym wydatkiem - w Krakowie zapłacimy za nie od 150 do 300zł. Drożej wypada leczenie zwyrodniania plamki żółtej. Ponieważ zastrzyki muszą być wykonywane seriami, będzie to powtarzający się wydatek, który sięgnąć może nawet kilku tysięcy złotych. Leczenie AMD nie jest również refundowane przez NFZ, chyba, że jest to, rzadko występująca mokra odmiana choroby.