Sobota, 23 listopada 2024

Jak objawia się jaskra?

20 stycznia 2020

Groźne dla naszego zdrowia choroby nie zawsze objawiają się w sposób łatwy do zauważenia. Często są niedostrzegalne przez naprawdę długi czas – czasami zbyt długi, by zdążyć w porę zareagować… Dlatego podstawą prewencji takich schorzeń powinna zawsze być wnikliwa obserwacja i korzystanie z badań profilaktycznych. Nie inaczej rzecz ma się z podstępną chorobą oczu, jaskrą.

Jaskra to groźne schorzenie

Istnieje kilka typów jaskry. Zasadniczo można jednak podzielić je na dwie grupy. W jednej mamy do czynienia z tzw. zamkniętym kątem przesączania, druga zaś zwana jest jaskrą otwartego kąta lub jaskrą z szerokim katem przesączania. Istotą prawie każdej z nich jest utrudnienie odpływu cieczy wodnistej z oka, co powoduje wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego i tym samym degenerację nerwu wzrokowego. „Wyłączanie” poszczególnych jego pęczków sprawia, że w polu widzenia osoby z jaskrą pojawiają się coraz większe ubytki, a w ostateczności może dojść nawet do całkowitej utraty wzroku. Trzeba jednak wiedzieć, że nie każda postać tej podstępnej choroby wiąże się z takimi samymi objawami. W odróżnieniu od jaskry z zamkniętym kątem przesączania, jaskra otwartego kąta zwykle przez bardzo długi czas nie daje żadnych objawów. Jest również bezbolesna – tym samym bardzo łatwo ją przegapić! Pacjent często zgłasza się do specjalisty, kiedy już znaczna część jego nerwu wzrokowego uległa nieodwracalnemu uszkodzeniu.

Poznaj przyczyny i objawy jaskry

Objawy jaskry

Wiemy już, że jaskra z otwartym kątem przesączania charakteryzuje się bezobjawowym przez długi czas przebiegiem i jest stosunkowo trudna do zauważenia bez poddania się profilaktycznym badaniom. Trochę łatwiej rzecz ma się w przypadku jaskry kąta zamkniętego. Tutaj wzrost ciśnienia wewnątrz gałki ocznej często objawia się napadowymi bólami głowy i zaburzeniami wzroku. Obraz może być zamglony; z czasem obserwowane jest zawężenie pola widzenia (pojawiają się tzw. „mroczki”). W dalszych stadiach choroby ulega ono takiemu nasileniu, że przypomina trochę obraz widziany przez lunetę (tzw. „widzenie lunetowate”). Pewne niebezpieczeństwo niesie ze sobą fakt, że rozwój jaskry, a co za tym idzie, zawężanie się pola widzenia może być na tyle powolne, że pacjent niejako stale będzie się przyzwyczajał do zachodzących zmian i przez to schorzenie zostanie wykryte bardzo późno. Tyczy się to zarówno jaskry kąta otwartego, jak i zamkniętego.

Leczenie jaskry jest możliwe

Regularne poddawanie się badaniom profilaktycznym i odwiedzanie okulisty może pozwolić nam na szybkie przeciwstawienie się jaskrze. Nie każda jej postać jest w stu procentach wyleczalna, ale z każdą z nich można walczyć i opóźniać jej wpływ na nasze życie. W terapii schorzenia stosuje się leczenie farmakologiczne – są to leki obniżające ciśnienie wewnątrz gałki ocznej – a także zabiegi, również z użyciem lasera. Dobór odpowiedniego leczenia i rokowanie jest określane dla każdego pacjenta indywidualnie i zależy w dużej mierze od typu jaskry. Stosowanie terapii i regularne wizyty u okulisty mogą pomóc uniknąć całkowitej utraty wzroku.