Czwartek, 25 kwietnia 2024

Objawy stożka rogówki

12 października 2019

Rogówka jest wypukłą, zewnętrzną częścią oka. Prawidłowo kształt rogówki powinien być kulisty; czasami jednak dochodzi do powstawania w niej pewnych deformacji. Zniekształcenie rogówki przypominające nieco wydłużony, stożkowaty kształt, przy jednoczesnym ścieńczeniu naturalnej grubości rogówki, nazywane jest stożkiem rogówki. Jakie objawy pojawiają się w przebiegu tej choroby? Czy istnieją skuteczne metody leczenia?

Objawy stożka rogówki
Warto zaznaczyć, że stożek rogówki może początkowo nie dawać żadnych objawów. Jednak po pewnym czasie zaczynają pojawiać się pewne dolegliwości, które stają się w pewnym momencie coraz bardziej uciążliwe. Przede wszystkim osoba chorująca na stożek rogówki zaczyna odczuwać narastające problemy z widzeniem. Pogorszenie wzroku następuje stopniowo, osiągając największe nasilenie w zawansowanych stadiach choroby. Najwięcej problemu sprawia choremu widzenie po zmroku. Bardzo charakterystycznym objawem deformacji powierzchni rogówki jest pojawienie się charakterystycznego efektu halo wokół źródła światła. Jednocześnie chorzy zaczynają odczuwać większą wrażliwość na jasne i intensywne światło. Niekiedy towarzyszy mu również wrażenie widzenia mnogiego. Do objawów rozwijającego się stożka rogówki zalicza się także rozmycie i zamglenie obrazu oraz problem z odróżnieniem konturów przedmiotów. Stożek rogówki może powodować swędzenie i pieczenie oczu, które zmusza chorego do coraz silniejszej potrzeby pocierania oczu. Intensywne tarcie powoduje powstawanie zaczerwienienia, a niekiedy także opuchnięcia powiek. Objawy stożka rogówki mogą się zaostrzać. Takim nagłym zaostrzeniom dolegliwości najczęściej towarzyszą silne dolegliwości bólowe. W większości przypadków jest jednak tak, że stożek rogówki rozwija się bardzo powoli. Bez względu na to, z jakim nasileniem objawów mamy do czynienia, konieczna jest jak najszybsza konsultacja z lekarzem okulistą i niezwłoczne podjęcie leczenia.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o korekcji stożka rogówki, kliknij! --->  https://vidiummedica.pl/korekta-stozka-rogowki/


Diagnoza stożka rogówki
Aby zdiagnozować stożek rogówki konieczne jest przeprowadzenie specjalistycznych badań. Ponieważ standardowe badanie okulistyczne nie będzie w tym przypadku wystarczające, należy udać się do gabinetu dysponującego urządzeniami używanymi w diagnostyce chorób rogówki. Najważniejszym badaniem, na którego podstawie można postawić diagnozę stożka rogówki, jest komputerowa topografia rogówki. W trakcie badania tworzony jest kolorowa mapa powierzchni rogówki, na której poszczególnymi kolorami zaznaczane są wszystkie jej krzywizny. Badaniem uzupełniającym może być badanie w lampie szczelinowej, na podstawie którego otrzymuje się informacje na temat pozostałych części oka.

Leczenie stożka rogówki
Stożek rogówki powoduje wadę wzroku, której nie da się skorygować za pomocą okularów. Można jednak zastosować twarde lub hybrydowe soczewki kontaktowe, które zapewnią choremu lepsze widzenie. Niestety, soczewki nie wyleczą samego stożka rogówki – jedyną skuteczną metodą jest tu leczenie operacyjne. Wśród innowacyjnych metod chirurgicznych stosowanych w terapii stożka rogówki zastosowanie mają przede wszystkim zabiegi Cross Linking, Topoguided oraz pierścienie Intacs.