Piątek, 26 kwietnia 2024

Objawy zwyrodniania plamki żółtej

29 września 2022

Zwyrodnienie plamki żółtej to jedna z najczęściej spotykanych przypadłości związanych z chorobami oczu. Warto wiedzieć, że AMD, bo pod takim skrótem od angielskiego określenia występuje ta choroba, jest schorzeniem poważnym, które – jeśli nie jest wykryte i leczone – prowadzi do utraty wzroku. Dlatego tak ważne jest, by znać objawy zwyrodnienia plamki żółtej i odpowiednio wcześnie wdrożyć leczenie.

Czym jest zwyrodnienie plamki żółtej?

Jest to jedna z bardzo często występujących chorób okulistycznych. Plamka żółta znajduje się w centralnej części siatkówki, odpowiada ona za ostre i wyraźne widzenie. Zwyrodnienia w tym obszarze szybko prowadzą do pogorszenia widzenia, mogą też stać się przyczyną całkowitej utraty wzroku. To właśnie AMD odpowiada za najwięcej przypadków ślepoty u ludzi dojrzałych.

Choroba ma dwie postacie – suchą i wysiękową, przy czym ta druga ma zdecydowanie ostrzejszy przebieg i poważniejsze konsekwencje zdrowotne. Wysiękowa postać jest jednocześnie rzadziej spotykana.

Objawy zwyrodnienia plamki żółtej

Zwykle pierwsze zwiastuny tej choroby to:

- Pogorszenie się ostrości widzenia, szczególnie w centralnej części obrazu

- Falowanie i załamywanie się linii prostych

- Pojawienie się czarnej plamy w centrum obrazu

- Rozmazywanie liter w trakcie czytania – szczególnie tych w środku tekstu, często początek i koniec pozostają wyraźne – tym zwyrodnienie plamki żółtej różni się od klasycznej wady wzroku, gdy cały tekst widzimy niewyraźnie

- Gorsze widzenie w ciemności (często zauważalne jest na początku podczas wieczornego prowadzenia samochodu)

Pojawienie się któregokolwiek z tych objawów powinno być dla nas sygnałami, że należy jak najszybciej udać się do gabinetu okulistycznego na kontrolę.

Test Amslera

Choć oczywiście zawsze należy diagnozę pozostawić lekarzowi specjaliście, w warunkach domowych możemy tez posiłkować się tzw. testem Amslera, który pozwala potwierdzić przypuszczenia o zwyrodnieniu plamki żółtej. Jest też nieocenioną pomocą dla osób, które już mają stwierdzone AMD – pozwala im śledzić ewentualne postępy choroby. Na czym polega test Amslera? Jest to kwadrat o wymiarach dziesięć na dziesięć centymetrów pokryty równymi, czarnymi kratkami. Jeśli w środku pola widzenia linie zaczynają falować, są przesunięte lub załamane albo pojawia się tam czarna plama to z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy stwierdzić, że cierpimy na zwyrodnienie plamki żółtej.

Profilaktyka AMD

W przypadku zwyrodnienia plamki żółtej wczesne wykrycie dolegliwości jest bardzo istotne dla skuteczności leczenia. Warto pamiętać, że problemy w obrębie siatkówki mogą pojawić się, zanim jeszcze odnotujemy objawy problemów z widzeniem. Dlatego tak ważne jest, by pamiętać o regularnych kontrolach u okulisty. Ponieważ problem zwyrodnienia plami żółtej dotyczy przede wszystkim osób w wieku dojrzałym, to one powinny co półtora roku odwiedzać okulistę, by sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. I choć najwięcej przypadków zachorowań odnotowujemy u osób po 50 i 60 roku życia, warto już po czterdziestych urodzinach zacząć wyrabiać sobie nawyk regularnego kontrolowania narządu wzroku u lekarza. Pamiętajmy, że pozwala to na wczesne wykrycie nie tylko AMD, ale także innych chorób oczu. Poza wizytami kontrolnymi należy udać się niezwłocznie do lekarza, gdy tylkozaobserwujemy niepokojące objawy i pogorszenie się widzenia.