Sobota, 23 listopada 2024

Zaćma – objawy

18 lutego 2020

Zaćma nazywana inaczej kataraktą to często spotykana choroba oczu. Na jakie objawy zwracać uwagę? Z naszego poradnika dowiesz się, jak rozpoznać początki zaćmy.

Zaćma to choroba wiążąca się ze zmętnieniem soczewki. Może być wrodzona lub pojawić się w pewnym momencie naszego życia. To właśnie zaćma najczęściej jest przyczyną utraty wzroku. Choroba ta występuje dość często, choć ma różne natężenie. Na przykład u seniorów po siedemdziesiątym oku życia pewne objawy zaćmy ma zdecydowana większość osób.

Jakie są objawy zaćmy?

Zaćma rzadko kiedy przebiega gwałtownie. Dlatego często zdarza się, że pacjenci przez długi czas nie zdają sobie sprawy z zachodzących w ich oczach zmian chorobowych lub lekceważą pierwsze symptomy, bo są one jeszcze łagodne i nie wpływają istotnie na jakość życia. Na co zwracać uwagę, żeby – nomen omen – nie przeoczyć początków zaćmy?

Często pierwszym objawem jest to, że… okulary wydają nam się brudne. Zaczynamy je zdecydowanie częściej zdejmować z nosa i przecierać. To wrażenie bierze się właśnie z pierwszych zmian o charakterze katarakty wpływających na ostrość widzenia. Obraz staje się nie do końca wyraźny, jednak nie w taki sposób, jak ma to miejsce przy krótkowzroczności. Stąd właśnie wrażenie, że szkła są brudne. Dlatego jeśli zauważysz u siebie taki odruch, skontaktuj się jak najszybciej z okulistą. Okulista może też podjąć temat zaćmy, gdy wada wzroku zaczyna się często pogłębiać i szybko postępuje, a pacjent skarży się, że trudno mu dobrać okulary, w których widzi perfekcyjnie. W takich sytuacjach zdarza się, że niedostatki w widzeniu wynikają właśnie ze zmętnienia soczewki, a nie z niewłaściwej korekcji wady wzroku.

Początkom zaćmy często towarzyszą też olśnienia i refleksy, gdy patrzymy na źródła światła. Gdy zaćma zaczyna się rozwijać mogą pojawić się też problemy przy oglądaniu telewizji i czytaniu, wzrok szybko się męczy. Zaćma sprawia też, że kolory wydają się mniej intensywne. O zaćmie może też świadczyć wystąpienie tak zwanego zjawiska aureoli – gdy patrzymy na punktowe źródła światła, dookoła widzimy światło w postaci szerokiego kręgu. Zaćma może też powodować podwójne widzenie – obrazy podwojone mogą być rozdzielne lub częściowo nałożone na siebie. Uwaga: dwojenie nie musi być objawem zaćmy, jednak zawsze jest zjawiskiem niepokojącym, która wymaga jak najszybszego kontaktu z lekarzem okulista, by ustalić jego przyczyny.

Podsumowując: jeśli zauważysz u siebie takie objawy jak pogarszającą się jakość widzenia, nieokreślony dyskomfort towarzyszący codziennym czynnościom, problemy z właściwą oceną odległości czy oczopląs to jak najszybciej skonsultuj się z okulistą. Objawy te mogą świadczyć o rozwoju zaćmy. Warto też zwracać uwagę na to, czy oczy nie zaczęły nagle szybciej się męczyć, czy nie czujemy się źle w jasnych pomieszczeniach – często początkom zaćmy towarzyszy przygaszanie świateł i rezygnacja z ostrego, jasnego oświetlenia, które zaczyna przeszkadzać.

O wszystkich tego typu obserwacjach należy powiedzieć lekarzowi. Okulista powinien też pytać o to podczas wizyt kontrolnych – profilaktyka jest w przypadku zaćmy bardzo ważna. Dobrze przeprowadzony wywiad medyczny może skierować uwagę pacjenta na zjawiska, z których nie zdawał sobie wcześniej spawy, lub w ogóle nie łączył ich z możliwymi chorobami ozu, dlatego też nie planował wspominać o nich okuliście.