Sobota, 23 listopada 2024
Jaskra jest poważną chorobą oczu, która nieleczona może doprowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku. Dlatego bardzo ważne jest jak najszybsze podjęcie odpowiedniej terapii okulistycznej. Niestety, jaskra może przez wiele lat rozwijać się bezobjawowo. Dzieje się tak aż u 85% chorych. Dlatego w przypadku tej podstępnej choroby ogromnie ważna jest profilaktyka. Nie powinnyśmy zapominać zwłaszcza o regularnych badaniach wzroku. Jakie sygnały mogą wzbudzić nasze podejrzenia? Czy w przypadku jaskry można w ogóle mówić o jakichś objawach? Omawiamy najważniejsze zagadnienia związane z dolegliwościami towarzyszącymi jaskrze.
Na czym polega jaskra?
Jaskra jest chorobą polegającą na stopniowym uszkadzaniu nerwu wzrokowego. Przez wiele lat za przyczynę schorzenia uważano nieprawidłowe ciśnienie w gałce ocznej. Jednakże etiologia jaskry jest o wiele bardziej skomplikowana. Obecnie za czynniki ryzyka uważa się wiek oraz kiepski stan zdrowia. Ryzyko zachorowania na jaskrę jest ponadto wyższe u osób palących papierosy i pijących alkohol oraz u pacjentów, u których tego rodzaju zmiany występowały wcześniej w rodzinie. Zmiany powstające w wyniku uszkodzenia nerwu wzrokowego w większości przypadków pojawiają się w obydwu oczach. Jednak ich rozwój jest niesymetryczny, co oznacza, że w jednym oku zmiany mogą rozwijać się szybciej niż w drugim. Wyróżnia się kilka rodzajów jaskry. Najczęstsza klasyfikacja dokonywana jest w oparciu o dwa rodzaje kryteriów: szerokość kąta przesączania (mówimy o jaskrze z otwartym i zamkniętym kątem przesączania) oraz rodzaj okoliczności mogących wpłynąć na rozwój choroby (wyróżniamy jaskrę pierwotną i jaskrę wtórną).
Objawy jaskry
Niestety, do gabinetów okulistycznych najczęściej zgłaszają się pacjenci, u których struktura nerwu wzrokowego została już całkowicie zdegenerowana. Dzieje się tak dlatego, że choroba najczęściej rozwija się zupełnie bezobjawowo. W wielu przypadkach jest tak, że uszkodzenie nerwu wzrokowego jest diagnozowane całkowicie przypadkowo, np. w trakcie rutynowej wizyty u okulisty przy dobieraniu okularów. Czy można zatem zauważyć jakiekolwiek objawy tej groźnej choroby? W niektórych przypadkach o rozwoju jaskry mogą zwiastować mniej lub bardziej charakterystyczne symptomy. Wśród nich znajdują się przede wszystkim: zwiększona wrażliwość na światło (światłowstręt), występowanie częstego łzawienia z oczu oraz trudności w przystosowaniu wzroku do ciemności. W rzadszych przypadkach pacjenci mogą dostrzegać specyficzne tęczowe kręgi podczas patrzenia w stronę źródła światła. W bardziej zaawansowanych postaciach jaskra może wywoływać także inne objawy. Występują one w postaci ostrych ataków. Można tu wymienić przede wszystkim pojawiający się nagle intensywny ból oka oraz silne bóle głowy umiejscowione nad łukami brwiowymi (niekiedy ból promieniuje w kierunku tyłu głowy). Co ciekawe, nagłym epizodom jaskry mogą towarzyszyć również bardzo ostre objawy ze strony układu pokarmowego (bóle brzucha, nudności i wymioty) oraz układu krwionośnego (bóle serca). W przypadku ostrego ataku jaskry należy jak najszybciej udać się do lekarza.