Sobota, 23 listopada 2024
Choć zaćma jest bardzo niebezpieczną chorobą i jest odpowiedzialna za dużą część przypadków utraty wzroku, zwłaszcza wśród osób starszych, istnieje metoda pozwalająca skutecznie ją uleczyć. Nie dysponujemy obecnie lekarstwem na zaćmę, bądź skutecznymi metodami jej zapobiegania. Jedyna możliwość to chirurgiczne usunięcie naturalnej soczewki i zastąpienie jej sztuczną. Zabieg jest szybki, bezpieczny, bezbolesny i obciążony bardzo niskim ryzykiem powikłań, istnieje jednak kilka zasad i zaleceń, do których trzeba się stosować, by mieć pewność, że rekonwalescencja przebiegnie bezproblemowo.
Przy operacji zaćmy naturalna, zmętniała soczewka pacjenta jest rozbijana i usuwana za pomocą ultradźwięków. Następnie na jej miejsce wprowadza się syntetyczny implant. Jest on przygotowywany indywidualnie dla każdego pacjenta, na podstawie badań przeprowadzonych przed operacją, tak, aby odpowiadał dokładnie potrzebom i budowie oka danej osoby. Operacja trwa około 20 min.
Dzień po zabiegu usunięcia zaćmy należy udać się na wizytę kontrolną. Ważne jest także, aby w kolejnych tygodniach nie przegapić dalszych wizyt kontrolnych i konsultacji. Pozostając pod opieką lekarza, mamy większą pewność, że nie przydarzą się infekcje bądź inne powikłania.
Lekarz przepisze odpowiednie krople i ewentualne dodatkowe leki. Krople do stosowania po operacji najczęściej zawierają antybiotyk, czasem również sterydy. Nie tylko zapobiegają one infekcji, wspomagają też gojenie się rogówki. Ponadto lekarz okulista poda zalecenia, do których należy się ściśle stosować. Po operacji zaćmy, w przeciwieństwie do innych operacji oczu, nie jest konieczny długi czas rekonwalescencji. Najczęściej już w kilka dni po zabiegu pacjent może wrócić do pełnej sprawności i cieszyć się wyraźnym widzeniem. Należy jednak pamiętać, że każdy organizm inaczej reaguje na ingerencję chirurgiczną i może potrzebować więcej lub mniej czasu na zregenerowanie się.
Lekarze zalecają jedynie kilka zasad, których należy się trzymać, by nie narazić oka na przedłużoną rekonwalescencję lub na infekcje. Przede wszystkim należy odpoczywać. Zaleca się odpoczynek w pozycji leżącej, unikanie pracy przy komputerze, czy innych ekranach. Warto też postarać się spać, przynajmniej przez kilka pierwszych nocy, na boku przeciwnym do oka, które było operowane. Dzięki temu unikamy ucisku na gałkę oczną. Trzeba też unikać wysiłku fizycznego, nie nosić ciężkich przedmiotów, ani nie uprawiać przez jakiś czas sportu. Dodatkowo ważne jest zachowywanie higieny oczu - zwłaszcza w pierwszych dniach po zabiegu oka nie należy dotykać, pocierać, czy przemywać.
Powikłania związane z zabiegiem usunięcia zaćmy zdarzają się bardzo rzadko - dotyczą maksymalnie 1% przypadków. Komplikacje mogą zdarzyć się już w trakcie operacji. Najczęściej dzieje się tak w przypadkach, gdy operacja przeprowadzana jest na zaawansowanym etapie choroby. Czasem okulista nie może przeprowadzić wszystkich badań przedoperacyjnych ze względu na bardzo zmętniałą już soczewkę. Może być też tak, że soczewka stwardnieje, co utrudnia jej rozbicie ultradźwiękami i usunięcie.
Jeśli chodzi o powikłania po operacji należą do nich krwotoki, przemieszczenie się wszczepionego implantu lub odwarstwienie siatkówki. Te jednak zdarzają się bardzo rzadko. Częściej dochodzi do mniej poważnych, ale równie nieprzyjemnych infekcji. U niektórych pacjentów występują też obrzęki na siatkówce, czy wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego. Pacjent zaniepokojony jakimikolwiek dolegliwościami po operacji powinien niezwłocznie udać się do lekarza okulisty.