Sobota, 23 listopada 2024
Jaskra występuję dziś u bardzo dużej liczby ludzi na całym świecie. Być może wiele osób będzie zaskoczonych gdy dowiedzą się, że tak naprawdę nie jest to jedna, konkretna choroba, a raczej grupa schorzeń, których istotą jest degeneracja nerwu wzrokowego. Jakie zatem postacie jaskry wyróżniamy?
Nie tylko starsi powinni bać się jaskry
Zanim odpowiemy sobie na postawione we wstępie pytanie, warto wiedzieć, że jaskra jest chorobą cywilizacyjną. Zazwyczaj dotyka osób po 40. roku życia, a najwięcej zmagających się z nią pacjentów jest w okolicach 80 r.ż. Nie oznacza to jednak, że młodzi nie mają się czego obawiać – jaskra pojawia się bowiem również u takich osób, a nawet u dzieci.
Jakie są typy jaskry?
Jaskra z otwartym (lub szerokim) kątem przesączania – statystycznie najczęściej występująca postać jaskry. Pojawia się najprawdopodobniej na skutek uwarunkowań genetycznych – nieprawidłowa budowa kąta przesączania powoduje utrudniony odpływ cieczy wodnistej z oka, co prowadzi do zwiększonego ciśnienia wewnątrzgałkowego i tym samym do uszkodzenia nerwu wzrokowego. Ten rodzaj jaskry jest bardzo podstępny, gdyż może rozwijać się powoli, całymi latami, nie dając przy tym praktycznie żadnych objawów. W efekcie bardzo łatwo ją przegapić. Pacjent w końcu orientuje się, że coś jest nie tak, ale zwykle schorzenie jest już wtedy mocno zaawansowane i utrata wzroku może być naprawdę odczuwalna.
Kliknij i poznaj wszystkie objawy jaskry! ---> https://vidiummedica.pl/przyczyny-objawy-jaskry/
Jaskra pierwotna z zamkniętym kątem przesączania – w tym przypadku najczęstszą przyczyną wzrostu ciśnienia wewnątrz oka jest niewłaściwa anatomiczna budowa kąta przesączania lub zablokowanie go przez inne struktury, co uniemożliwia prawidłowy odpływ cieczy wodnistej. Ten rodzaj jaskry zwykle daje wyraźne objawy (takie jak ból głowy i zamglenie obrazu). Niestety, może przebiegać bardzo gwałtownie, prowadząc do znacznej utraty wzroku nawet w ciągu kilkunastu godzin.
Jaskra wtórna – jaskra zarówno otwartego, jak i zamkniętego kąta przesączania może być również wtórna. Dzieje się tak skutek różnego rodzaju urazów, po przebyciu niektórych chorób i zapaleń oka.
Jaskra wrodzona – może pojawiać się bardzo wcześnie, bo już w pierwszych miesiącach życia. Nerw wzrokowy jest w niej uszkadzany przez wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe wynikające z zaburzeń rozwoju embrionalnego. Istnieją również odmiany, w których schorzenie objawia się nieco później.
Jaskra z prawidłowym ciśnieniem wewnątrzgałkowym – istotą wszystkich wymienionych dotąd typów jaskry jest zbyt wysokie ciśnienie wewnątrz oka, które działa destruktywnie na nerw wzrokowy. Istnieje jednak i taka postać schorzenia (i wcale nie jest rzadka!), w której to ciśnienie ma prawidłowe wartości. Wciąż dochodzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego, jednak w tym przypadku najprawdopodobniej odpowiada za nie przewlekłe jego niedokrwienie.
Nie poddać się jaskrze!
Bez względu na to, z którym typem jaskry mamy do czynienia, zawsze możemy podjąć walkę. W terapii schorzenia stosuje się zabiegi oraz środki farmakologiczne. Warto jednak pamiętać, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Dlatego tak ważne są regularne wizyty u okulisty i poddawanie się badaniom profilaktycznym. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów zalecane jest niezwłoczne zgłoszenie się do lekarza.