Środa, 11 września 2024
Na całym świecie z jaskrą zmaga się blisko 70 milionów osób. Szacuje się, że tylko w Polsce cierpi na nią milion osób, z czego ponad połowa z pacjentów nie jest tego świadoma. Jaskra to choroba oczu prowadząca do nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego, a co za tym idzie do stopniowego pogorszenia lub utraty widzenia. Głównym czynnikiem powodującym uszkodzenie wspomnianego nerwu jest nadmierny wzrost ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. W celu jego obniżenia okuliści stosują krople i leki doustne. Istnieje także możliwość leczenia operacyjnego.
Jaskra nazywana jest “cichym złodziejem wzroku”. To dlatego, że choroba ta rozwija się przez wiele lat i często bardzo długo nie daje żadnych objawów. U większości ludzi, dzięki ciągłemu napływowi i odpływowi przejrzystej cieczy wodnistej wewnątrz przedniej komory oka utrzymywane jest prawidłowe ciśnienie. U osób cierpiących na jaskrę przepływ ten jest zaburzony i ciecz gromadzi się w oku. W wyniku tego rośnie ciśnienie wewnątrz gałki ocznej, co stopniowo uszkadza nasz nerw wzrokowy. W niemal 90% przypadków u polskich pacjentów diagnozowana jest obuoczna jaskra pierwotna otwartego kąta określana również, jako jaskra prosta przewlekła. W przypadku tej odmiany choroba rozwija się niezwykle powoli, dlatego większość pacjentów przez wiele lat nie dostrzega żadnych niepokojących objawów. Większość pacjentów zgłasza się do lekarza, dopiero gdy ich pole widzenia staje się poważnie zaburzone, a zmiany degeneracyjne nerwu są już na zaawansowanym, nieodwracalnym poziomie.
Prawdopodobieństwo wystąpienia jaskry rośnie wraz z wiekiem, chociaż zdarza się, że choroba ta wykrywana jest u osób przed 35. rokiem życia. Jeśli spojrzymy na statystyki, to niemal 10% osób powyżej 70 roku życia zmaga się z jaskrą. Kto jest najbardziej narażony na rozwój jaskry? Przede wszystkim osoby, u których jaskra wcześniej występowała w rodzinie i nadciśnieniowcy. Schorzenie to występuje także często u osób narażonych na długotrwały stres i migrenowców. Nie bez znaczenia są także choroby takie jak cukrzyca i miażdżyca.
Jeśli znajdujemy się w grupie ryzyka, warto pamiętać o regularnej profilaktyce, gdyż o ile wystąpieniu samej jaskry nie możemy zapobiec, o tyle możemy zahamować jej rozwój, co z kolei uchroni nas przed nieodwracalną utratą wzroku.
Jaskra bardzo często ma podłoże dziedziczne, dlatego, jeśli w naszej rodzinie występowało to schorzenie, powinniśmy dbać o regularną profilaktykę naszego narządu wzroku. W przypadku, gdy nie znajdujemy się w grupie ryzyka, wystarczy kontrolne, kompleksowe badanie wzroku raz na dwa lata. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Przede wszystkim zawężenie pola widzenia, bóle oczu i głowy oraz przejściowe zamglenie widzenia. Wczesne wdrożenie leczenia pozwala skutecznie zatrzymać tę degeneracyjną chorobę oczu, dzięki czemu możemy cieszyć się dobrym wzrokiem przez długie lata. W sytuacji, gdy leczenie farmakologiczne jaskry nie przynosi pożądanych efektów, wykonuje się zabiegi laserowe lub operację.
Chcesz dowiedzieć się więcej o przyczynach jaskry? Kliknij tutaj -> https://vidiummedica.pl/przyczyny-objawy-jaskry/