Nie od dziś jaskra nazywana jest cichym złodziejem wzroku. W przypadku jej najpopularniejszej odmiany - pierwotnej otwartego kąta - rozwija się ona bardzo powoli, często przez wiele lat nie dając żadnych niepokojących objawów. Mimo rozwoju medycyny okulistycznie jaskra nie jest chorobą całkowicie wyleczalną, ale dzięki najnowszej technologii możemy trwale zahamować jej rozwój. Jakie są przyczyny Jaskry?
Charakterystyka jaskry
W zdrowym oku ciśnienie wewnątrzgałkowe utrzymywane jest na prawidłowym poziomie, dzięki ciągłemu napływowi i odpływowi cieczy wodnistej wewnątrz przedniej komory oka. U osób cierpiący na jaskrę przepływ cieczy jest zaburzony. Ciecz gromadzi się, ciśnienie wewnątrz oka rośnie, a to z biegiem czasu trwale utrwala nasz nerw wzrokowy. W związku z tym, że pierwsze objawy choroby są często lekceważone przez pacjentów, bardzo często zgłaszają się oni do specjalisty dopiero w sytuacji sporego zawężenia pola widzenia. W przypadku jaskry świadczy to o nieodwracalnym uszkodzeniu nerwu wzrokowego. Pamiętajmy, że nieleczona jaskra prowadzi do trwałej ślepoty. To m.in. właśnie dlatego profilaktyka narządu wzroku jest taka ważna.
Kogo spotyka jaskra?
Jaskra pierwotna otwartego kąta jest chorobą, która atakuje zwykle osoby powyżej 40. roku życia. Na jej wystąpienie szczególnie są osoby narażone, u których jaskra występowała w rodzinie, zwłaszcza u rodziców. Bardziej podatne na rozwój jaskry są także osoby zmagające się z cukrzycą i miażdżycą. Bardziej narażeni są także migrenowcy oraz osoby szczególnie narażone na stres. W związku z tym, że jaskra zazwyczaj w początkowym stadium nie daje żadnych objawów, warto regularnie badać wzrok m.in. pod kątem ciśnienia śródgałkowego. Po 40 roku życia powinno się wykonywać regularnie badania co dwa lata. Wczesna diagnoza pozwala chirurgicznie lub farmakologicznie obniżyć ciśnienie w oku, przez co skutecznie zatrzymujemy dalszą degenerację nerwu wzrokowego.
Przyczyny jaskry
Jaskra pierwotna rozwija się bez zidentyfikowanej przyczyny. Poprzez zatrzymanie przepływu cieczy wodnistej w gałce ocznej wytwarza się w oku ciśnienie, które wywiera ucisk na nerw wzrokowy, prowadząc do jego trwałego uszkodzenia. Zwykle jaskra pojawia się wraz z wiekiem lub na skutek innej choroby oczu. Może zostać także wywołana urazem. Najrzadziej występuje jaskra wrodzona, która jest najprawdopodobniej dziedziczna. Możemy ją spotkać u niemowląt i zazwyczaj prowadzi do całkowitej utraty wzroku. Najpopularniejszą odmianą jaskry pozostaje natomiast jaskra pierwotna otwartego kąta. Współczesna medycyna pozwala trwale lub czasowo wyeliminować przyczyny wzrostu ciśnienia w gałce ocznej. Zabieg Laserem SLT w sposób bezpieczny i efektywny udrażnia przepływ cieczy wodnistej w gałce ocznej, dzięki czemu ciśnienie w oku spadku, a na nerw nie jest wywierany nacisk. Zabieg można powtarzać co jakiś czas. Jeśli chcemy na stałe zapomnieć o problemie jaskry, możemy zdecydować się na Wszczep mikroimplantu iSTENT® z soczewką.