Piątek, 29 marca 2024

ABC jaskry

22 stycznia 2020

Kto zna wroga i zna siebie, nie będzie zagrożony choćby i w stu starciach.” – pisał starożytny chiński strateg, Sun Tzu, w swoim najbardziej znanym dziele zatytułowanym „Sztuka wojny”. Można powiedzieć, że myśl ta od wieków przyświeca medycynie, która stara się dogłębnie poznać tysiące istniejących na świecie chorób, dzięki czemu na każdą z nich będzie z czasem znała odpowiedź. Idąc tym tropem - poznajmy dziś jaskrę!

Jaskra to groźna choroba wzroku

Jednym z najczęstszych obecnie schorzeń wzroku na świecie jest jaskra (zwana też glaukomą). Występuje na tyle często i może być na tyle groźna, że zdążyła już zyskać sobie miano choroby cywilizacyjnej. Na czym polega? Najczęściej zaburzeniu ulega prawidłowy odpływ cieczy wodnistej z oka do krwiobiegu, w efekcie czego znacznie wzrasta ciśnienie wewnątrzgałkowe. Jest to o tyle niebezpieczne, że jego wysokie wartości działają uszkadzająco na niezwykle wrażliwy nerw wzrokowy, który umożliwia nam widzenie. Postępująca jaskra powoduje stopniowy zanik tego nerwu (pęczek po pęczku), co klinicznie objawia się zawężaniem pola widzenia, a w ostateczności może prowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku! W większości przypadków jaskra pojawia się po 35. roku życia. Z kolei szczyt zachorowań przypada na okolice 80. r.ż. Młodsi nie powinni jednak lekceważyć tego schorzenia – wciąż zdarzają się przypadki glaukomy u młodzieży, a nawet dzieci.

Dowiedz się więcej leczeniu jaskry - kliknij!

Jaskra nie zawsze daje objawy!

Istnieje kilka typów jaskry (pierwotna z otwartym lub zamkniętym kątem przesączania, jaskra z prawidłowymi wartościami ciśnienia, wtórna oraz wrodzona). W większości z nich mechanizm jest bardzo podobny, a różnice dotyczą głównie przyczyny wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego. Prócz tego, niektóre z jej odmian występują zazwyczaj w towarzystwie całej gamy objawów, takich jak choćby zamglony wzrok, bóle głowy i zawężenie pola widzenia; inne zaś (jaskra z otwartym kątem przesączania) mogą rozwijać się bardzo długo, a przy tym zupełnie bezobjawowo, przez co zostają zauważone dopiero gdy zdążą poczynić już znaczne szkody… Regularne badania profilaktyczne i wizyty u okulisty na pewno uchronią nas przed przegapieniem rozwijającego się schorzenia. Im wcześniej zostanie rozpoznana i zdiagnozowana glaukoma, tym mniejsze ryzyko, że doprowadzi do najgroźniejszego z powikłań, czyli wspomnianej już utraty wzroku.

Leczenie jaskry

Na szczęście jest nadzieja – dzięki zdobyczom współczesnej medycyny schorzenie to można leczyć! W terapii stosuje się leki obniżające ciśnienie wewnątrz gałki ocznej, co pozwala chronić nerw wzrokowy przez destruktywnym działaniem jaskry. Ponadto wykonuje się zabiegi chirurgiczne i laserowe (w znieczuleniu miejscowym), których celem jest wytworzenie alternatywnej drogi odpływu dla cieczy wodnistej, co również powoduje zmniejszenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Specjalistyczne Centrum Korekcji Wzroku – Vidium Medica oferuje właśnie taką formę leczenia jaskry – i to w bardzo atrakcyjnej cenie. Naprawdę warto skorzystać z dobrodziejstw współczesnej medycyny!