Środa, 11 września 2024
Jaskra to choroba związana z zaburzeniem odpływu cieczy wodnistej z oka. Jeśli ciecz wodnista nie jest odprowadzana z przedniej komory gałki ocznej, rośnie ciśnienie wewnątrz oka, co może uszkodzić nerw wzrokowy i komórki siatkówki. W efekcie zawęża się pole widzenia i obniża jego ostrość. Nieleczona jaskra może prowadzić do ślepoty.
Jaskra jest nieuleczalna, ale można zahamować jej postęp. Stosuje się do tego metody farmakologiczne lub operacyjne. W leczeniu chodzi o obniżenie ciśnienia w gałce ocznej. W ten sposób utrzyma się lepszy stan oka.
Jaskra może bardzo długo nie dawać żadnych objawów. To choroba, która rozwija się powoli, czasem latami. U niektórych pacjentów jednak pojawiają się bóle głowy, poranne migreny. Pogarsza się widzenie, pojawiają się tęczowe obwódki wokół przedmiotów lub tęczowe plamki przed oczami. Objawy, podobnie jak sama choroba, mogą rozwijać się bardzo powoli i zostać niezauważone przez bardzo długi czas.
W wielu przypadkach można zahamować rozwój jaskry leczeniem farmakologicznym. Taka terapia trwa do końca życia, krople czy leki trzeba przyjmować regularnie i konsekwentnie. Wymaga to ogromnej dyscypliny ze strony pacjenta. Założeniem takiego leczenia jest obniżenie ciśnienia do poziomu, który nie będzie zagrażał oczom. Leczenie farmakologiczne nie pozwoli na całkowite zahamowanie choroby, ale może uratować wzrok. Jeśli jednak nie udaje się tego zrobić farmakologicznie, lekarz może zaproponować operację.
Zobacz tutaj jak wygląda badanie jaskry i jej diagnoza!
Istnieje dość spory wybór operacji pomagającej zahamować rozwój jaskry. Lekarz okulista prowadzący leczenie wskaże najlepszą opcję dla pacjenta zależnie od indywidualnego przebiegu choroby a także potencjalnego ryzyka powikłań.
Jaskrę można operować zarówno chirurgicznie, jak i laserowo. Niezależnie od przebiegu operacji i wybranej metody, cel jest praktycznie zawsze ten sam - udrożnić kanał, którym ciecz wodnista oka może być odprowadzana z przedniej komory oka, obniżając tym samym ciśnienie wewnątrzgałkowe.
Trabekulektomia to zabieg, w którym tworzy się w oku sztuczny kanał, którym ciecz może odpływać. Rzadko jest to pierwszy wybór lekarzy okulistów, choć jest to metoda wysoce skuteczna. Wiąże się ona bowiem z dość sporym ryzykiem powikłań - może doprowadzić nawet do zaćmy. Zdarza się więc, że tę operację wybiera się dla pacjentów cierpiących na jaskrę i zaćmę jednocześnie - można wówczas operować oba schorzenia na raz.
Inną możliwością jest kanaloplastyka. Ten zabieg nie tworzy oddzielnego kanału, tylko udrażnia istniejące w oku drogi odpływu cieczy wodnistej. Używa się w tym celu specjalnych nici z prolenu, aby usztywnić kanał odpływu.
Irydektomia to metoda występująca zarówno jako operacja chirurgiczna, jak i laserowa. W obu metodach chodzi o utworzenie maleńkiego otworu w tęczówce oka, który ma wspomóc przepływ cieczy między przednią i tylną komorą oka. Irydektomię chirurgiczną proponuje się pacjentom, u których są przeciwwskazania do zabiegu laserowego. Ta metoda jest bardzo skuteczna, jednakże wymaga późniejszej stałej kontroli oka, jako, że otwór może zarastać. Wówczas zabieg należy powtórzyć.
Jeszcze inną alternatywą może być krioterapia, którą stosuje się w przypadku zaawansowanej jaskry z objawami ostrego bólu. W tym przypadku nie tworzy się kanałów przepływu cieczy w oku, a raczej obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe poprzez działanie niskimi temperaturami na ciało rzęskowe.
Jedną z najnowocześniejszych metod jest endoskopowa cyklofotoagulacja, polegająca na laserowaniu wyrostków rzęskowych, które odpowiedzialne są za produkcję cieczy w oku. W ten sposób zamiast pomagać narządowi wzroku odprowadzać ciecz, powoduje się jej zmniejszone wydzielanie.