Czwartek, 25 kwietnia 2024

Jaskra z zamkniętym kątem przesączania – co warto wiedzieć?

6 lutego 2020

Jedno z najczęściej występujących schorzeń narządu wzroku na świecie, które – wg szacunków ekspertów – w 2040 roku będzie dotyczyło przeszło 110 milionów osób na kuli ziemskiej. Może grozić nawet utratą zdolności widzenia. O czym mowa? Oczywiście o jaskrze.

Różne postacie tego samego schorzenia

Krótka charakterystyka tego schorzenia nie jest tak do końca możliwa, bo trzeba wiedzieć, że w jednym pojęciu „jaskra” mieści się tak naprawdę kilka bardzo podobnych do siebie chorób. Zasadniczo, łączy je całkiem sporo – istotą wszystkich jest postępujący zanik nerwu wzrokowego. W większości przypadków powoduje go podwyższone ciśnienie wewnątrz gałki ocznej. Tu pojawiają się pierwsze różnice, bo jeden z typów jaskry (zwanej także glaukomą) występuje z prawidłowymi jego wartościami. Pozostałe odmiany schorzenia też charakteryzuje wysokie ciśnienie śródgałkowe, ale w każdej z nich dzieje się tak z innego powodu. Najczęściej diagnozowanym typem jaskry jest ten z otwartym (szerokim) kątem przesączania – występuje w ok. 80% przypadków. Pozostałe typy glaukomy spotkać można znacznie rzadziej i są przez to dużo mniej znane. Jednym z nich jest jaskra z zamkniętym kątem przesączania.

Dowiedz się więcej o operacji jaskry -->  https://vidiummedica.pl/operacja-jaskry/

Jaskra z zamkniętym kątem przesączania

Ten typ jaskry charakteryzuje się występowaniem silnych bólów oczu, głowy i wyraźnie nieprawidłowym (zamglonym, zawężonym) widzeniem. Może rozwijać się bardzo szybko – i tak też w walce z nim należy działać. W odmianie tej dochodzi do zaburzenia odpływu wytwarzanej w oku cieczy wodnistej, w efekcie czego następuje wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego (a w konsekwencji uszkodzenie nerwu wzrokowego). Przyczyną takiego stanu rzeczy jest zazwyczaj nieprawidłowa budowa anatomiczna kąta przesączania, którym fizjologicznie ciecz ta z oka odpływa – może zablokować go np. tęczówka. Kiedy zaś powodem będzie jakiś stan nabyty, np. rozwój zaćmy albo uraz, wówczas będziemy mówić o jaskrze wtórnej zamkniętego kąta przesączania.

Leczenie jaskry

Terapia jaskry opiera się na obniżaniu ciśnienia wewnątrzgałkowego poprzez przyjmowanie odpowiednich leków lub przez stosowanie zabiegów chirurgicznych i laserowych (np. irydotomii czy trabekuloplastyki). Należy pamiętać jednak, że nie każdy typ jaskry da się wyleczyć. Wspomniana na początku odmiana z otwartym kątem przesączania jest nieuleczalna, a przy tym bardzo groźna – często ma bezobjawowy przebieg, przez co pacjent orientuje się, że coś jest nie tak, gdy schorzenie zdąży już poczynić znaczące szkody. Leczenie powinno być oczywiście podejmowane, gdyż dzięki niemu można jeszcze opóźnić rozwój choroby. W przypadku jaskry z zamkniętym kątem przesączania szanse na całkowite wyleczenie są, jednak jednym z kluczowych czynników temu sprzyjających jest wczesne wykrycie schorzenia. Dlatego tak ważne jest regularne badanie wzroku u okulisty.