Sobota, 23 listopada 2024

Ile kosztuje operacja jaskry?

14 stycznia 2020

Jaskra, nazywana również glaukomą, to choroba coraz częściej pojawiająca się wśród ludzi na świecie. W Polsce dotyczy już ok. 900 tysięcy osób – a liczba ta ciągle rośnie. Jakie są metody leczenia tego groźnego schorzenia?

Jaskra to groźne schorzenie

Nerw wzrokowy to jedna z najważniejszych dla zmysłu widzenia struktur w naszym ciele. Dzięki niemu możliwy jest przepływ informacji między okiem (a szczególnie jego siatkówką), a mózgiem. Dlatego każda patologia w obrębie nerwu wzrokowego zwykle niesie ze sobą bardzo poważne konsekwencje dla zdolności widzenia. Z taką właśnie sytuacją mamy do czynienia w jaskrze. Określenie to obejmuje grupę schorzeń, których wspólnym mianownikiem jest wywołana wzmożonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym degeneracja nerwu wzrokowego. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest w większości przypadków zaburzenie odpływu z oka wytwarzanej w nim cieczy wodnistej. Jaskra powoduje stopniową utratę (zawężenie) prawidłowego pola widzenia, a nieleczona może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku.

Kliknij tutaj i dowiedz się więcej o leczeniu jaskry

Leczenie jaskry

W terapii jaskry stosuje się obecnie środki farmakologiczne obniżające ciśnienie wewnątrzgałkowe, jak również zabiegi operacyjne, do których zaliczamy selektywną trabekuloplastykę laserową SLT oraz laserową irydotomię. Pierwszy z nich powoduje namnażanie komórek śródbłonka, co poszerza kąt tęczówkowo-rogówkowy i obniża ciśnienie, drugi zaś polega na wykonaniu w tęczówce malutkiego otworka, który umożliwia odpływ z oka cieczy wodnistej alternatywną drogą. Zabiegi te są krótkie i bezbolesne, gdyż wykonuje się je w znieczuleniu miejscowym. Obydwa, w atrakcyjnych cenach, posiada w swojej ofercie Specjalistyczne Centrum Korekcji Wzroku – Vidium Medica. Badania kwalifikacyjne kosztują 390 złotych, natomiast za samą irydotomię lub trabekuloplastykę zapłacimy od 350 zł. Profesjonalny, sprawdzony ośrodek z opieką prawdziwych specjalistów będzie gwarancją dobrze wydanych pieniędzy.

Zanim będzie za późno

Niezwykle ważne jest wczesne wykrycie jaskry. W miarę rozwoju, schorzenie coraz bardziej uszkadza nerw wzrokowy, a po pewnym czasie niektórych zmian nie da się już cofnąć. Szczególnie groźny jest tu typ z otwartym kątem przesączania, która potrafi rozwijać się całkowicie bezobjawowo (i to latami!). Z tego względu bardzo trudno zauważyć, że coś jest nie tak - nie mówiąc już o wykryciu choroby. Ratunkiem mogą być regularne badania profilaktyczne i wizyty u okulisty. Dzięki nim znacznie zwiększamy szanse na postawienie właściwej diagnozy i wdrożenie leczenia zanim jaskra zdąży poczynić nieodwracalne szkody. Niektóre odmiany tej choroby można wyleczyć całkowicie; w przypadku pozostałych celem terapii jest ograniczenie skutków schorzenia i jak najdłuższe zachowanie możliwości widzenia przez pacjenta – szanse na to tym wyższe, im wcześniej zostanie wykryta jaskra. Dlatego już dziś zadbajmy o swój wzrok i zarezerwujmy czas badania!