Czwartek, 25 kwietnia 2024

Czy zabieg usunięcia jaskry jest bolesny?

26 sierpnia 2021

Jaskra jest jedną z groźniejszych chorób oczu. Nieleczona może stosunkowo szybko doprowadzić do całkowitej ślepoty pacjenta. Nie jest łatwo podać jedną definicję jaskry, jako, że pod nazwą tą kryje się szereg jednostek chorobowych. Mogą one różnić się przebiegiem, objawami, umiejscowieniem i tempem postępowania. Względnie ujednolicona definicja mówi, że jaskra to postępujący zanik nerwu wzrokowego.
Jaskra wynika najczęściej z podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego i zaburzeń ukrwienia nerwu wzrokowego. Nie bez znaczenia jest wiek; osoby po 40 roku życia są bardziej podatne na powstanie jaskry. Wśród przyczyn rozwoju jaskry wskazuje się także predyspozycje genetyczne, krótkowzroczność, migreny, a także niskie ciśnienie tętnicze. Objawy mogą różnić się, zależnie od rodzaju jaskry na jaki cierpi dany pacjent. Bardzo długo rozwijać się ona może bez żadnych objawów, a także bezboleśnie. Charakterystycznym objawem może być jednak stopniowe zanikanie widzenia, szczególnie na obrzeżach pola widzenia. Zdarzają się także, choć bardzo rzadko, przypadku ostrego ataku jaskry - nagłe pogorszenie wzroku, tęczowe koła wokół źródeł światła, migrena i nudności.
 

Jak wygląda zabieg usunięcia jaskry?

Jaskrę leczyć można na różne sposoby. Mniej więcej wszystkie mają podobny cel - ograniczenie uszkodzenia nerwu wzrokowego, obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego do poziomu, który nie zagraża już widzeniu, a także utrzymanie możliwe jak najbardziej ostrego widzenia u pacjenta. Odpowiednia metoda dobrana zostanie przez lekarza okulistę po dogłębnych badaniach, mających na celu określenie, jak bardzo zaawansowany jest dany przypadek. Nie bez znaczenia jest też rodzaj jaskry, wiek pacjenta, czy choroby współistniejące.
Wśród możliwych zabiegów wymienić warto zabiegi laserowe, które polegają na poszerzeniu kąta przesączania w gałce ocznej. Pozwala to na bardziej swobodny odpływ cieczy wodnistej z oka, co pozwala obniżyć ciśnienie wewnątrzgałkowe. Inną możliwością jest chociażby irydektomia chirurgiczna, w ramach której wykonuje się niewielkie nacięcie na tęczówce oka. Udrożnia to odpływ cieczy wodnistej z oka. Innym zabiegiem jest kanaloplastyka, która polega na wprowadzeniu maleńkiego cewnika do oka, co także pomaga udrożnić odpływ cieczy. W inny sposób działa cykloablacja - ta operacja polega nie na pozbyciu się nadmiaru cieczy wodnistej z oka a na ograniczeniu jej produkcji w oku.
 

Ile kosztuje zabieg usunięcia jaskry?

Cena, jaką pacjent zapłaci za usunięcie jaskry będzie zależała od tego, jaki zabieg zostanie zaproponowany. Na szczęście, w porównaniu z innymi zabiegami okulistycznymi operacje jaskry są stosunkowo niedrogie. Wciąż jednak należy liczyć się z wydatkami. Konsultacje okulistyczne pozwalające na zdiagnozowanie jaskry i dokonanie wszystkich pomiarów potrzebnych, by wybrać odpowiedni zabieg to koszt od 100 do 400zł. Następnie wszystko zależy od zabiegu. Irydotomia laserowa na przykład to koszt od około 250zl do 400zł za jedno oko. Cena trabekuloplastyki z kolei waha się od 300 do 500zł. Najlepiej zapoznać się z ofertą różnych klinik w wybranym mieście, a także dowiedzieć się od okulisty, którą operację najbardziej poleca w danym przypadku.
 

Zabieg usunięcia jaskry - czy boli?

Zabieg usunięcia jaskry wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Znieczulenie ogólne nie jest możliwe w tym wypadku, ponieważ pacjent powinien pozostać przytomny i w kontakcie z lekarzem. Dlatego też znieczula się jedynie operowane oko za pomocą specjalnych kropli. Jest to jednak wystarczające, by operacja usunięcia jaskry była zupełnie bezbolesna. Lekarz anestezjolog wyjaśni dokładnie znieczulenie przed zabiegiem i będzie z pacjentem przez cały czas trwania operacji.
 
Chcesz się dowiedzieć więcej o zabiegu usunięcia jaskry?  Kliknij tutaj -> https://vidiummedica.pl/operacja-jaskry/