Środa, 17 kwietnia 2024

Jaskra - ile kosztuje leczenie w Krakowie?

21 grudnia 2020

​Medycyna nie opracowała jeszcze sposobu na całkowite wyleczenie jaskry. Na przestrzeni ostatnich lat rozwinęły się jednak technologię, które skutecznie potrafią powstrzymać rozwój choroby na wiele lat. Zacznijmy jednak od tego, co to w ogóle jest jaskra? Jaskra to choroba oczu, w wyniku której możemy całkowicie stracić wzrok. Przyczyną jaskry jest wysokie ciśnienie w gałce ocznej. W chorym oku zaburzony jest przepływ cieczy wodnistej wewnątrz przedniej komory oka. Gdy ciecz się zbiera, rośnie ciśnienie w oku, które stopniowo uszkadza nasz nerw wzrokowy. 
 
Niestety jaskra przez wiele lat nie daje zwykle żadnych objawów, a jeśli się pojawiają, zwykle są bagatelizowane. Ból głowy i oczu to najczęściej lekceważony z objawów. Pacjenci zazwyczaj decydują się na leczenie dopiero gdy ich pole widzenia jest już znacznie ograniczone. Gdzie leczyć jaskrę w Krakowie? Na jakie koszty powinniśmy się przygotować?
 

Czym jest zabieg usunięcia jaskry?

Choć samej jaskry nie da się całkowicie wyleczyć, możemy zdecydować się na zabieg laserowy, który wyeliminuje lub zminimalizuje przyczynę jej występowania. Podstawowym zabiegiem przeciwjaskrowym jest Selektywna trabekuloplastyka laserowa SLT, która pozwala obniżyć ciśnienie śródgałkowe w różnych postaciach jaskry. Poza tym możemy wykonać irydotomię laserową, czyli wykonać niewielki otwór w tęczówce co ułatwi odpływ cieczy wodnej do komory przedniej oka. Najbardziej zaawansowaną metodą jest natomiast wszczep mikroimplantu iSTENT® z soczewką mono lub multifokalną. Urządzenie iSent pozwala stworzyć nową drogę odpływu cieczy wodnistej, przywracając tym samym sprawność drenażu gałki ocznej. Metoda ta może stale udrożnić naturalny przepływ cieczy wodnistej w oku, co przełoży się na trwałe obniżenie ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. 
 

Na czym polega zabieg usunięcia jaskry?

Selektywna trabekuloplastyka laserowa polega na świetlnej stymulacji okolic beleczkowania. To z kolei powoduje namnażanie się komórek żernych, które poszerzają przestrzeń kąta przesączenia, udrażniając odpływ cieczy wodnistej z gałki ocznej. Zabieg jest bezpieczny i można go powtarzać wielokrotnie. Irydotomia laserowa wykonywana jest w znieczuleniu kroplowym, zabieg nie wywołuje efektów ubocznych i polega na wykonaniu laserem małego otworu w tęczówce. Wszczep mikroimplantu iSTENT® z soczewką jest zabiegiem najbardziej inwazyjnym jednak przynoszącym najlepsze efekty. Dodatkowo zabieg ten pozwala ograniczyć lub całkowicie wyeliminować konieczność stosowania kropli przeciwjaskrowych.
 

Ceny zabiegu usunięcia jaskry w Krakowie

To, na jakie leczenie się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od stanu naszego zdrowia i wieku - w dobrych klinikach przed zastosowaniem którejkolwiek z terapii stosuje się wizyty kwalifikacyjne, które weryfikują, który zabieg będzie dla nas najlepszy. W zależności od sposobu leczenia różni się także cena zabiegu. Podstawowe zabiegi z zakresu laseroterapii możemy wykonać już od 400 złotych - takie ceny oferuje klinika Vidium Medica w Krakowie. Cena dotyczy zabiegu na jedno oko. Co jakiś czas powinniśmy jednak je powtarzać, zgodnie z zaleceniem specjalisty. W przypadku wszczepu mikroimplantu iSTENT® z soczewką kwoty są znacznie wyższe - za oba oka zapłacimy od 12 000 do 15 000 tysięcy złotych, ale wówczas możemy liczyć się ze stałym udrożnieniem naturalnego przepływu cieczy wodnistej w gałce ocznej - co pozwala też trwale obniżyć ciśnienie w oku i wyeliminować jaskrę. 
 

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o operacji jaskry -> https://vidiummedica.pl/operacja-jaskry/