Środa, 17 kwietnia 2024

Jaskra - ile kosztuje leczenie w Warszawie?

28 grudnia 2020

​Jaskra to choroba oczu, która przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów. Większość pacjentów zgłasza się do lekarza, gdy choroba już poważnie i nieodwracalnie osłabi nasz nerw wzrokowy. To właśnie dlatego warto wykonywać profilaktyczne badania regularnie - jeśli zareagujemy odpowiednio wcześnie, możemy zapanować nad chorobą do tego stopnia, że dostatecznie dobrym wzrokiem będziemy mogli cieszyć się do końca życia. Narząd wzroku jest szczególnie delikatny, dlatego wybierając lekarza, który poprowadzi nasze leczenie, koniecznie wybierzmy specjalistę doświadczonego w tego typu chorobach. Gdzie najlepiej leczyć jaskrę w Warszawie? Jakie wiążą się z tym koszty?
 

Czym jest zabieg usunięcia jaskry?

Jaskra to bardzo niebezpieczna choroba oczu, która może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. U zdrowej osoby ciecz wodnista krąży wewnątrz oka. W przypadku pacjentów z jaskrą dochodzi do zaburzenia przepływu cieczy wodnistej w gałce ocznej. Ta ciecz gromadzi się wewnątrz przedniej komory oka, tym samym podnosząc ciśnienie wewnątrzgałkowe, które uszkadza nerw wzrokowy. 
 
Zabieg usunięcia jaskry nie likwiduje jej całkowicie, ale pozwala zniwelować jego główną przyczynę - wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe. Wszczep mikroimplantu iSTENT® z soczewką usprawnia naturalny układ drenażu gałki ocznej, aby w bezpieczny sposób je obniżając, a także stale udrażnia naturalny przepływ cieczy wodnistej w gałce ocznej. Mikroimplant może zostać wszczepiony podczas operacji zaćmy lub osobnego zabiegu. Jeśli wspomniany zabieg okaże się dla nas zbyt inwazyjny, możemy skorzystać z selektywnej trabekuloplastyka laserowej SLT lub Irydotomii laserowej.
 

Na czym polega zabieg usunięcia jaskry?

Zabieg wszczepienia mikroimplantu prowadzony jest pod znieczuleniem lokalnym - pacjent jest więc przytomny, ale nic nie czuje podczas zabiegu. Poprzez małe samouszczelniające nacięcie w rogówce lekarz wszczepia mikroimplantu, który tworzy nową trwałą drogę odpływu cieczy wodnistej. Dzień po zabiegu trzeba oczywiście skorzystać z wizyty kontrolnej, czy wszystko jest w porządku. Zabieg laserem SLT pozwala natomiast obniżyć ciśnienie śródgałkowe za pomocą  świetlnej stymulacji okolic beleczkowania, co poszerza przestrzeń kąta przesączenia (udrażniając tym samym kanał). Irydotomia laserowa z kolei polega na wykonaniu  laserem małego otworu w tęczówce, który ułatwia odpływ cieczy wodnistej. 
 

Ceny zabiegu usunięcia jaskry w Warszawie

W klinice okulistycznej Vidium Medica w Warszawie wszczep mikroimplantu iSTENT® z soczewką to koszt co najmniej 9 000 złotych w przypadku jednego oka i 12 000 złotych w przypadku obu oczu. Choć jednorazowo może się to wydawać duża kwota, to należy pamiętać, że zabieg tego typu stale udrażnia naturalny przepływ cieczy wodnistej w gałce ocznej, eliminując tym samym źródło jaskry. To świetne rozwiązanie zwłaszcza w przypadku, gdy nasza choroba została wykryta na wczesnym stadium, gdyż pozwala cieszyć się sprawnym wzrokiem przez długie lata, aż zacznie dopadać nas stopniowo starczowzroczność. Jeśli z jakichś względów nie możemy zdecydować się na taki zabieg - możemy skorzystać z terapii laserowej. Za jedną sesję w przypadku jednego oka zapłacimy wówczas tylko 400 złotych, ale należy mieć na uwadze to, że zabiegi tego typu trzeba co jakiś czas powtarzać, aby osiągnąć zamierzone efekty. Wybór terapii najlepiej skonsultować ze specjalistą podczas rozmowy kwalifikacyjnej.