Środa, 24 kwietnia 2024

Leczenie jaskry

4 lutego 2020

Jaskra jest bardzo poważną chorobą, a przy tym występuje bardzo często. W zaawansowanym stadium prowadzi do utraty wzroku. Jak wygląda leczenie jaskry?

Jaskra to choroba, która występuje bardzo często. Tak jak wiele innych schorzeń okulistycznych, także ryzyko wystąpienia jaskry rośnie wraz z wiekiem i jest to choroba generalnie dotykająca ludzi starszych, ale nie tylko. Okuliści twierdzą, że jaskra jest na drugim miejscu, jeśli chodzi o przyczyny występowania wtórnej ślepoty. Jej nasilone objawy poważnie upośledzają wzrok, a finalnie prowadzą do jego utraty. Nic więc dziwnego, że diagnostyka jaskry oraz jej leczenie są uważane w okulistyce za kwestie priorytetowe.

Czym jest jaskra?

Jaskra to choroba, której bezpośrednią przyczyną jest zbyt wysokie ciśnienie w gałce ocznej. Wzrost ciśnienia uszkadza nerw wzrokowy, efektem tego jest pogarszająca się jakość widzenia, a następnie utrata wzroku.

Jak leczyć jaskrę?

Leczenie jaskry nie jest łatwe. Zwykle terapia polega na obniżaniu ciśnienia w obrębie gałki ocznej, by zahamować postęp choroby. Już zaistniałych zmian nie można cofnąć, można jednak powstrzymać rozwój choroby oraz uratować zagrożony wzrok. Podstawową metodą w leczeniu jaskry jest więc aplikacja kropli. Obniżają one ciśnienie lub zwiększają przepływ w oku. Niestety, rzadko kiedy nie mają one skutków ubocznych.

Preparaty aplikowane do oczu w celu wyleczenia jaskry są bardzo silne. Do najczęściej spotykanych skutków ubocznych należą zaczerwienienie oczu, uczucie pieczenia i podrażnienia, zdarzają się też problemy z ostrością widzenia i po aplikacji kropli obraz jest rozmazany.

Bardzo ważne jest, aby krople na jaskrę aplikować inaczej niż standardowe krople do oczu. Nie podaje się ich do wewnętrznego kącika oczu, nie można też mrugać po aplikacji w celu ich rozprowadzenia po całym oku. Jeśli dostaną się do kącika, nie trafią do miejsca swojego przeznaczenia i nie będą działały właściwie na obniżenie ciśnienia.

Warto jednak pamiętać, że jaskry nie da się wyleczyć kroplami. Celem ich podawania jest jedynie zahamowanie zachodzących zmian.

Chirurgiczne metody leczenia jaskry

Gdy do gry wkracza chirurgia, problem można rozwiązać zdecydowanie lepiej. W przypadku jaskry najczęściej stosuje się metody laserowe – irydoplastykę oraz irydotomie. Stosuje się też klasyczną chirurgię – podczas operacji wykonuje się sztuczny odpływ, dzięki czemu ciśnienie w obrębie gałki ocznej spada i stabilizuje się na pożądanym poziomie. Możliwa jest też wymiana soczewki na sztuczną – jeśli jej wielkość jest odpowiednio dobrana, także powoduje, że ciśnienie w gałce ocznej wraca do normy.

A jak działają metody laserowe? Jedną z najpopularniejszych jest użycie lasera do wykonania otworu w tęczówce. Przez otwór ten wypływ nadmiar płynu – dzięki temu problem ze zbyt wysokim ciśnieniem jest trwale rozwiązany i jaskra nie będzie już dalej postępować. Metody laserowe w leczeniu jaskry są coraz popularniejsze. Dlaczego? W przeciwieństwie do metody farmakologicznej nie mają one skutków ubocznych. Laserowe zabiegi okulistyczne są bezpieczne i bardzo skuteczne.

Warto jednak pamiętać, że bez względu na to, jaką metodę leczenia jaskry wybierzemy w porozumieniu z lekarzem, im szybciej wdrożymy odpowiednie leczenie, tym lepsze będą efekty. Gdy w wyniku jaskry dojdzie do poważnego uszkodzenia wzroku, będą to zmiany już nieodwracalne. Dlatego tak ważne jest pamiętanie o regularnych wizytach kontrolnych u okulisty.