Sobota, 27 kwietnia 2024

Refrakcyjna wymiana soczewki – rodzaje soczewek

9 lutego 2020

Soczewka jest jednym z elementów układu optycznego oka. Jej zadaniem jest załamywanie docierających do gałki ocznej promieni świetlnych, dzięki czemu obraz powstający na siatkówce może być ostry i wyraźny. Soczewka posiada zdolność akomodacji, czyli dostosowywania się do oglądania obiektów znajdujących się w różnych odległościach. Dzięki mięśniom akomodacyjnym błona może spłaszczać się lub uwypuklać. Z biegiem czasu soczewka staje się jednak coraz mniej sprawna: tkanka traci elastyczność, a mięśnie akomodacyjne słabną. Jest to naturalny proces fizjologiczny, przed którym nie możemy się uchronić. Problemy z widzeniem mogą być spowodowane także nieprawidłową fizjologią tkanki, np. niedopasowaniem mocy soczewki do wymiarów oka. Przed długi czas jedynym sposobem poprawy jakości widzenia było noszenie okularów lub soczewek kontaktowych. Od kilkunastu lat ogromną popularnością cieszą się również zabiegi laserowe. Niestety, nie u każdej osoby da się taką operację przeprowadzić. Czy istnieje zatem jakaś bezpieczna alternatywa? Tak – to refrakcyjna wymiana soczewki. Na czym polega taki zabieg i jakie typy implantów są w nim wykorzystywane?

Refrakcyjna wymiana soczewki: na czym polega?
Refrakcyjna wymiana soczewki polega na usunięciu naturalnej soczewki i zastąpieniu jej implantem wewnątrzgałkowym przez bardzo małe nacięcie (około 2,2 mm). Zabieg przeprowadzany jest w trybie małej sali operacyjnej i jest całkowicie bezbolesny – pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe kroplowe. Cała operacja trwa zaledwie kilkanaście minut, a do domu można wrócić jeszcze tego samego dnia. Refrakcyjna wymiana soczewki nie tylko pozwala trwale wyeliminować wadę refrakcji, lecz jest także jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy. Typ i model soczewki sztucznej wybierane są jeszcze na etapie diagnozy. Jakie rodzaje implantów wykorzystuje się w takich operacjach?

Soczewki wewnątrzgałkowe jednoogniskowe
Najprostszy typ implantów śródgałkowych. Takie soczewki są wykorzystywane podczas zabiegów usunięcia zaćmy, a ich zadaniem jest głównie przywrócenie możliwości ogniskowania światła oraz poprawy ostrości wzroku. Ten rodzaj soczewki koryguje wzrok jedynie w jednej odległości, dlatego pacjent po operacji musi nadal używać okularów.

Toryczne soczewki wewnątrzgałkowe jednoogniskowe
Działają podobnie jak zwykłe soczewki wewnątrzgałkowe, jednak umożliwiają na jednoczesne skorygowanie astygmatyzmu. Większość pacjentów, u których użyto tego rodzaju implantu, będzie nadal potrzebowała okularów do czytania.

Soczewki wewnątrzgałkowe wieloogniskowe
W przeciwieństwie do soczewek jednoogniskowych, korygujących wzrok w jednym punkcie ogniskowania, implanty wieloogniskowe zapewniają poprawę widzenia w szerszym zakresie. Nie korygują jednak astygmatyzmu.

Toryczne soczewki wewnątrzgałkowe wieloogniskowe
Takie soczewki są polecane osobom, które oprócz problemów z widzeniem cierpią również na astygmatyzm. Właściwości tego rodzaju implantów są zbliżone do tych oferowanych przez soczewki śródgałkowe wieloogniskowe, jednak z dodatkową korekcją astygmatyzmu.

Soczewki asferyczne
Ten rodzaj implantu najbardziej odpowiada właściwościom naturalnej soczewki oka – zarówno ze względu na budowę, jak i działanie. Implanty asferyczne posiadają zdolność redukowania aberracji sferycznej, a tym samym pozwalają na widzenie najbardziej zbliżone do naturalnego. Pamiętajmy, że ostatecznego wyboru zawsze dokonuje lekarz, biorąc pod uwagę zarówno indywidualne potrzeby pacjenta, jak i rodzaj i stopień zaawansowania schorzenia.