Refrakcyjna wymiana soczewki to nowoczesny, coraz popularniejszy zabieg. Zaleca się go osobom, które z różnych względów nie mogą poddać się operacji laserowej korekcji wzroku. Ponadto pozwala na wyleczenie kilku wad wzroku jednocześnie, a nawet na wyleczenie zaćmy. Ta szybka i skuteczna metoda wciąż jednak jest mało znana.
Powikłania po refrakcyjnej wymianie soczewki
Refrakcyjna wymiana soczewki polega na usunięciu naturalnej soczewki z oka pacjenta poprzez jej rozbicie promieniami UV, a następnie na wprowadzeniu na jej miejsce soczewki syntetycznej, przygotowanej dla pacjenta tak, by zapewniła mu ostrość widzenia z każdej odległości. Metoda ta jest mało inwazyjna, a sam zabieg szybki, skuteczny i przede wszystkim bezpieczny. Ryzyko wystąpienia powikłań jest minimalne, mogą one się jednak zdarzyć. Do powikłań po refrakcyjnej wymianie soczewki zalicza się krwotok wewnątrz oka, podniesienie ciśnienia wewnątrzgałkowego, efekt halo wokół źródeł światła, obrzęk siatkówki, czy stany zapalne oka. Dlatego tak ważne jest, by stosować się do zaleceń lekarza po zabiegu i chodzić na wizyty kontrolne. Pozwoli to na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia tych komplikacji. Należy też niezwłocznie udać się do lekarza w przypadku zauważenia u siebie pogorszenia wzroku lub bólu oczu.
Jak się przygotować do zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki?
Nie ma praktycznie przeciwwskazań do refrakcyjnej wymiany soczewki. Jedyną możliwością, gdy zabieg nie może być przeprowadzony jest ciężki stan pacjenta. Mimo to, przed operacją konieczne są kompleksowe badania kwalifikacyjne. Pozwalają one na ocenę stanu wzroku pacjenta i stopnia zaawansowania wad wzroku czy schorzeń, na które cierpi pacjent. To z kolei pozwoli okuliście dobrać odpowiednią soczewkę. Każdy implant bowiem jest indywidualnie przygotowywany zależnie od potrzeb i oczekiwań pacjenta.
Oprócz samych badań, nie ma właściwie konieczności szczególnego przygotowania się do zabiegu. Jeśli będą konieczne jakieś kroki, pacjent zostanie o tym poinformowany przez lekarza. Po badaniach i przygotowaniu soczewki wyznaczony zostanie termin operacji. Przed zabiegiem zlecone zostaną jeszcze podstawowe badania laboratoryjne, takie jak oznaczenie grupy krwi, układ krzepnięcia, czy morfologia.
Czy zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki będzie boleć?
Oprócz wysokiej skuteczności i bezpieczeństwa, refrakcyjna wymiana soczewki charakteryzuje się tym, że jest całkowicie bezbolesna. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Na oko aplikuje się specjalne krople, które zapewniają, że pacjent nie będzie odczuwał bólu ani dyskomfortu w czasie operacji. Refrakcyjna wymiana soczewki trwa mniej niż pół godziny i nie wymaga pobytu w szpitalu, do domu można udać się niemal od razu po zabiegu.