Środa, 24 kwietnia 2024

Refrakcyjna wymiana soczewki - jak przygotować się do zabiegu

9 kwietnia 2021

Wśród nowoczesnych metod poprawy wzroku prym wciąż wiodą laserowe operacje, nie są to już jednak najlepsze dostępne zabiegi. Na rynku medycznym pojawiają się świetne alternatywne rozwiązania. Jednym z nich jest refrakcyjna wymiana soczewki. To jedna z najnowocześniejszych dostępnych obecnie metod poprawy wzroku o stosunkowo szerokim zastosowaniu. Niemal nie ma przeciwwskazań do jej wykonania, jedyną poważną przeszkodą jest ciężki stan pacjenta. Zabieg jest skuteczny, bezbolesny, krótki i bezpieczny. Dlatego też staje się coraz popularniejszy.

Refrakcyjna wymiana soczewki - dla jakich wad wzroku?

Refrakcyjną wymianę soczewki wykonuje się przede wszystkim u pacjentów z dużymi wadami wzroku. Metoda ta pozwala na zniwelowanie krótkowzroczności lub nadwzroczności nawet powyżej 14 dioptrii, astygmatyzmu zaś powyżej 6 dioptrii. Są też jednak przypadki leczenie znacznie mniej zaawansowanych wad wzroku za pomocą refrakcyjnej wymiany soczewki. Warto też zwrócić uwagę, że zabieg ten pozwala na zniwelowanie kilku wad wzroku jednocześnie. Dlatego też poleca się go niejednokrotnie osobom cierpiącym zarówno na krótkowzroczność, jak i na astygmatyzm. Są to najczęściej osoby starsze, potrzebujące dwóch różnych par okularów - jednych do czytania i drugich do dali. Po operacji refrakcyjnej wymiany soczewki nie będą już potrzebne żadne okulary. Refrakcyjna wymiana soczewki może być też dobrą alternatywą dla osób, które nie mogą zostać zakwalifikowane do operacji laserowych, na przykład ze względu na zbyt cienką i delikatną rogówkę. Zabieg ten stanowi też swego rodzaju profilaktykę zaćmy. To kolejny powód, dla którego okuliści bardzo często polecają refrakcyjną wymianę soczewki osobom po 40 roku życia.

Refrakcyjna wymiana soczewki - jak wygląda zabieg?

Na czym jednak właściwie polega ten zabieg? Jest to szybka i bezbolesna operacja w czasie której usuwana jest naturalna soczewka pacjenta, a na jej miejsce wprowadza się sztuczny implant. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym - pacjent nie odczuwa bólu, ale pozostaje przytomny i w kontakcie z lekarzem. Na początku wykonuje się dwa maleńkie nacięcia. Jednym wprowadzany jest przyrząd, który emituje ultradźwięki rozbijające soczewkę pacjenta. Drugim nacięciem wprowadza się coś na kształt mikroodkurzacza, którzy natychmiast zbiera fragmenty soczewki oczyszczając oko. Następnie wprowadza się syntetyczną soczewkę, w postaci rulonika, który samoistnie rozwija się na oku. Całość zabiegu to mniej niż 20 minut. Operacja nie ingeruje zbytnio w gałkę oczną, dlatego też oko goi się samoistnie i szybko, hospitalizacja nie jest konieczna, a okres rekonwalescencji jest stosunkowo krótki.

Przygotowanie do zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki

Przed przystąpieniem do zabiegu pacjent zostanie poddany serii badań oraz lekarz przeprowadzi wywiad. Jest to ważne, jako, że implant soczewki wprowadzany do oka jest przygotowywany indywidualnie, zależnie od potrzeb i upodobań pacjenta. Ważne jest, by soczewka była idealnie dopasowana do oka, skutecznie niwelowała wady wzroku, ale też odpowiadała pacjentowi. Na rynku dostępne są różne soczewki - jedno i wieloogniskowe, cylindryczne, a także wyposażone w filtry UV, czy światła niebieskiego, które dodatkowo chronią oczy przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Badania kwalifikacyjne i wywiad pozwolą dobrać właściwą syntetyczną soczewkę. Sprawdza się więc ostrość wzroku, przeprowadza pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, czy badanie dna oka. Konieczna jest też topografia rogówki, czy biometria optyczna. Lekarz może zlecić też dodatkowe badania, w tym badania laboratoryjne, na przykład morfologię krwi. Oprócz badań nie są konieczne szczególne przygotowania do zabiegu. Jeśli będzie to konieczne, lekarz okulista wskaże zalecenia - to powinien być główny wyznacznik dla każdego pacjenta.

 

Przeczytaj więcej o tym, jak wygląda przygotowanie do zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki!