Sobota, 23 listopada 2024
Refrakcyjna wymiana soczewki to nowoczesny i zdobywający coraz większą popularność zabieg. Ma kilka ogromnych zalet. Jest bardzo skuteczny, szybki, bezbolesny i niesie za sobą bardzo małe ryzyko powikłań. Choć stosunkowo drogi, jest wart swojej ceny i coraz częściej jest polecany przez okulistów. Nie ma właściwie przeciwwskazań do jego wykonania, a pomóc może w przypadkach różnych wad wzroku. Jak przebiega, dla kogo jest przewidziany i jak wygląda rekonwalescencja po refrakcyjnej wymianie soczewki?
W czasie operacji refrakcyjnej wymiany soczewki naturalna soczewka w oku pacjenta zostaje zastąpiona sztuczną. Zabieg nie wymaga znieczulenia ogólnego, przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Na oko pacjenta aplikowane są specjalne krople, dzięki którym operacja jest całkowicie bezbolesna. Następnie na oku wykonywane są dwa malutkie nacięcia. Soczewka rozbijana jest za pomocą ultradźwięków. Służące do tego urządzenie wprowadza się jednym z wykonanych nacięć. Drugie nacięcie służy do usunięcia fragmentów rozbitej soczewki, tak, aby powierzchnia oka była dokładnie oczyszczona przed wprowadzeniem implantu. Następnie montuje się syntetyczną soczewkę na oku. Ma ona formę rulonika, który rozwija się na oku i układa samoistnie. Po zabiegu nie jest konieczne zakładanie szwów, oko goi się w ciągu kilku dni.
Operacja ta jest dość uniwersalna, sprawdza się w wielu różnych przypadkach, a także, jak zostało wspomniane, nie ma do niej większych przeciwwskazań. Jedynym powodem niedopuszczenia do zabiegu może być ciężki stan pacjenta. Refrakcyjna wymiana soczewki jest bardzo często polecana osobom, które nie mogą zostać zakwalifikowane do laserowego zabiegu korekcji wzroku, na przykład ze względu na zbyt cienką rogówkę. Metodą tą można zniwelować wady wzroku takie jak krótkowzroczność i nadwzroczność nawet to 14 dioptrii, a astygmatyzm do 6 dioptrii. Refrakcyjna wymiana soczewki pozwala też na korekcję kilku wad wzroku jednocześnie. Dlatego niejednokrotnie poleca się ją pacjentom starszym, którzy często potrzebują już więcej niż jednej pary okularów - jednych do czytania, a drugich do dali. Refrakcyjna wymiana soczewki pozwala na pozbycie się wszystkich okularów - wzrok będzie po niej ostry w każdych warunkach. Dodatkowo stanowi ona profilaktykę zaćmy, ponieważ sztuczna soczewka, w przeciwieństwie do naturalnej, nie może zmętnieć.
Po zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki na szczęście nie jest konieczna hospitalizacja. Sama operacja trwa mniej niż 20 minut, a pacjent może wrócić do domu niemal od razu po odbyciu zabiegu. Nie jest też konieczna szczególna rekonwalescencja, należy jednak ściśle stosować się do zaleceń lekarza okulisty. Tuż po zabiegu nie należy prowadzić samochodu, warto więc przyjechać do kliniki taksówką, lub poprosić bliską osobę o transport. Oko potrzebuje zazwyczaj kilka dni aby się zagoić, a także trochę czasu, aby przyzwyczaić się do nowego widzenia. Wiele zależy od indywidualnych uwarunkowań organizmu pacjenta. Na wizytach kontrolnych okulista będzie miał możliwość określenia stanu oka po operacji i wskaże zalecenia.
Podobnie, jak po innych zabiegach korekcji wzroku konieczne może być regularne aplikowanie kropli na oczy. Dodatkowo najczęściej nie zaleca się pocierania oczu, czy mocnego ich zaciskania. Należy dać oczom szansę na odpoczynek - w pierwszych dniach po zabiegu unikać pracy przy komputerze, czy oglądania telewizji. Koniecznie trzeba też pamiętać o okularach słonecznych z dobrym filtrem UV, nawet w pochmurny dzień.