Środa, 11 września 2024
Okulistyka w ostatnich latach poszła ogromnie do przodu. Osoby z wadami wzroku nie muszą już nawet nosić okularów, choć te stały się ostatnio bardzo modnym akcesorium. Istnieją jednak liczne alternatywy - soczewki kontaktowe z różnych materiałów i o różnym czasie noszenia, laserowe operacje, a nawet bardziej zaawansowane technologicznie zabiegi. Jednym z najnowocześniejszych jest refrakcyjna wymiana soczewki. Polega ona na usunięciu naturalnej soczewki pacjenta i wprowadzeniu na jej miejsce sztucznego implantu. Implant jest przygotowywany specjalnie dla indywidualnego pacjenta, zgodnie z jego potrzebami i wymaganiami, tak, aby zapewnić doskonałe widzenie, niezależnie od tego z jaką wadą wzroku się zmagał. Jak przebiega operacja refrakcyjnej wymiany soczewki i czy jest bolesna?
Przede wszystkim do zabiegu pacjenta trzeba zakwalifikować. Wymaga to dokładnego przebadania pacjenta oraz przeprowadzenia dogłębnego wywiadu. Wykonuje się więc serię badań, na podstawie których lekarz będzie mógł określić wadę wzroku oraz stopień jej zaawansowania. Zaleca się także zrobienie badań takich, jak na przykład grupa krwi, czy morfologia. Badanie kwalifikacyjne i wywiad są ważne, bo to na ich podstawie lekarz decyduje o mocy i rodzaju soczewki, jaki zostanie przygotowany dla pacjenta.
Sam zabieg odbywa się w stosunkowo krótkim czasie i nie wymaga pobytu w szpitalu, czy klinice więcej niż kilka godzin. Operację przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Oko zostaje zakropione kroplami znieczulającymi, nie jest konieczna zupełna narkoza, znieczulenie natomiast gwarantuje, że zabieg jest zupełnie bezbolesny. Zabieg trwa zazwyczaj kilkanaście minut. Naturalną soczewkę pacjenta rozbija się za pomocą ultradźwięków, a następnie na jej miejsce wprowadza uprzednio przygotowany implant. Na koniec na oko założony zostaje opatrunek, który powinien zostać zdjęty nie wcześniej niż następnego dnia na wizycie kontrolnej.
Choć sam zabieg jest całkowicie bezbolesny, a przede wszystkim bezpieczny i skuteczny, czas po operacji może być dość uciążliwy i niekomfortowy dla pacjenta. Okres rekonwalescencji nie jest jednoznacznie określony - wiele zależy od indywidualnych uwarunkowań organizmu. Różne osoby różnie reagują na interwencję w ich ciało i czas powrotu do całkowitej sprawności bywa dłuższy lub krótszy. Ponieważ na oku musi zostać wykonane nacięcie, by móc wprowadzić nową soczewkę, będzie to co najmniej tydzień - mniej więcej tyle czasu będzie się goiła rana.
Koniecznie należy chodzić na wszystkie wyznaczone wizyty kontrolne. Ważne jest też, aby stosować się do zaleceń lekarza dotyczących tego, co wolno, a czego nie należy robić. Trzeba też przyjmować przepisane leki i krople do oczu, oraz pozostać na zwolnieniu lekarskim z pracy przez zalecony przez lekarza czas.
W pierwszych dniach po operacji wielu pacjentów odczuwa dyskomfort i potrzebę pocierania oczu, pieczenie, czy swędzenie. Oko musi przyzwyczaić się do implantu, zazwyczaj zajmuje to co najmniej kilka dni - później niewygoda znika. Należy dać oczom czas na rekonwalescencję i przyzwyczajenie się do nowego widzenia. Przez kilka tygodni nie wolno podnosić ciężkich przedmiotów. Nie należy też wykonywać gwałtownych ruchów głową. Koniecznie trzeba pamiętać o okularach przeciwsłonecznych z dobrym filtrem UV, również w pochmurne dni. Ochronią one oczy przed szkodliwymi promieniami UV, ale też przed wpadnięciem do oka ciała obcego.