Sobota, 23 listopada 2024

Rekonwalescencja po refrakcyjnej wymianie soczewki

29 września 2020

Refrakcyjna wymiana soczewki to nowoczesny zabieg pozwalający na znaczną poprawę widzenia pacjentów nawet z kilkoma wadami wzroku. Osoby, które do tej pory musiały nosić dwie oddzielne pary okularów (do dali i do czytania) lub okulary progresywne, dzięki refrakcyjnej wymianie soczewki będą mogły całkowicie zrezygnować ze szkieł korekcyjnych. Najczęściej proponowana właśnie osobom z kilkoma wadami wzroku lub osobom w starszym wieku, ze starczowzrocznością. Jak po każdej operacji jednak potrzebny jest czas na powrót do pełnej sprawności. Jak wygląda sam zabieg i w jaki sposób przebiega rekonwalescencja po nim?

Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki

Refrakcyjna wymiana soczewki polega na usunięciu naturalnej soczewki pacjenta z jego oka i zastąpieniu jej sztuczną. Implant jest przygotowany w oparciu o serię badań przeprowadzonych przed zabiegiem i idealnie odpowiada potrzebom pacjenta. W zależności od wad wzroku dopasowuje się kształt soczewki, by zapewniała ostre widzenie zarówno z daleka, jak i z bliska. Dodatkowo soczewki mogą być wyposażone w ochronne filtry, na przykład filtr UV, czy filtr światła niebieskiego, płynącego z ekranów LED i również negatywnie wpływającego na nasze zdrowie.
Sam zabieg trwa około 20 minut i przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Oko znieczula się za pomocą kropli. Pacjent cały czas pozostaje przytomny i w kontakcie z lekarzem. Po wykonaniu niewielkiego nacięcia soczewkę rozbija się na mniejsze części i usuwa, a następnie na jej miejsce wprowadza się uprzednio przygotowany implant. Cała operacja jest zupełnie bezbolesna, za to wysoce skuteczna. Po zabiegu na oko zakładany jest opatrunek, mający je ochronić przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak kurz, czy światło słoneczne. Opatrunek może najczęściej być zdjęty już następnego dnia w czasie wizyty kontrolnej.

Co po zabiegu?

Rekonwalescencja po zabiegu zależy od uwarunkowań indywidualnych. Każdy organizm reaguje nieco inaczej i czas ten może być dłuższy lub krótszy, zależnie od tego, jak dobrze oko będzie się goić. Ze względu na nacięcie wykonywane na oku będzie to prawdopodobnie co najmniej tydzień. Może jednak zdarzyć się, że okres ten się wydłuży. Warto pozostać w kontakcie z lekarzem i chodzić na wszystkie wyznaczone wizyty kontrolne.
Należy ściśle stosować się do zaleceń lekarza. Może on przepisać krople lub leki, które trzeba przyjmować. Oprócz tego okulista dokładnie określi co wolno, a czego nie należy robić i jak długo. Wypisze też odpowiednie zwolnienie lekarskie, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Wśród zaleceń najczęściej słyszy się, by nie pocierać oczu i nie zaciskać ich zbyt mocno, choć może to być trudne, zwłaszcza w pierwszych dniach po operacji - zdarza się, że pacjenci odczuwają wtedy dyskomfort i potrzebę pocierania oczu. To uczucie mija jednak na ogół po kilku dniach. Oczom należy dać czas na odpoczynek i przyzwyczajenie się do nowego widzenia. Przez kilka tygodni należy unikać wysiłku fizycznego, również podnoszenia ciężkich przedmiotów. Nie powinno się wykonywać ruchów głową w górę lub w dół, zwłaszcza gwałtownych. Wychodząc na zewnątrz trzeba koniecznie pamiętać o okularach przeciwsłonecznych z filtrem UV, nawet w pochmurny dzień. Nie tylko ochronią one oczy przed szkodliwym promieniowaniem, ale także przed wpadnięciem jakiegoś ciała obcego do oka. Można nawet znaleźć zalecenie, że przez około dwa tygodnie nie powinno się samodzielnie myć głowy, z kilku względów. Na ogół wymaga to odchylenia samej głowy to tyłu, co nie jest wskazane, może też zdarzyć się, że do oka dostanie się woda, a nawet szampon, a tego należy unikać. Właściwą listę zaleceń pacjent otrzymuje jednak u lekarza i do tych zaleceń należy się stosować.