Piątek, 9 grudnia 2022

Refrakcyjna wymiana soczewki – cennik Warszawa + Kraków

8 lutego 2020

Refrakcyjna wymiana soczewki jest obecnie jednym z najpopularniejszych zabiegów okulistycznych na świecie. Dla wielu osób z wadami wzroku jest to prawdziwe wybawienie: po takie operacji nie trzeba już nosić okularów ani soczewek kontaktowych. Zabieg trwa zaledwie kilkanaście minut, jest całkowicie bezbolesny, a klinikę można opuścić już kilka godzin po jego zakończeniu. Takie zabiegi można wykonywać również u tych, którzy z jakiegoś powodu nie kwalifikują się do laserowej korekcji wzroku. Dużą grupę pacjentów stanowią osoby powyżej 45. roku życia, u których można uzyskać wyjątkowo korzystne rezultaty – taki zabieg pozwala na przywrócenie ostrości widzenia w pełnym zakresie (do dali, do bliży i w odległościach pośrednich). Gdzie można taką operację przeprowadzić i ile ona kosztuje? O tym w dzisiejszym artykule.

Refrakcyjna wymiana soczewki na NFZ
Na pewno wiele osób się zastanawia, czy refrakcyjną wymianę soczewki można przeprowadzić z refundacją od NFZ. Spieszymy więc z wyjaśnieniem: tak, istnieje taka możliwość. Jednak w większości takich zabiegów stosowane są soczewki jednoogniskowe, czyli najprostszy możliwy rodzaj implantu. Takie soczewki pozwalają na skorygowanie wzroku jedynie w jednym, stałym punkcie ogniskowania. Najczęściej implanty jednoogniskowe są wykorzystywane do poprawy widzenia na dalsze odległości – pacjent będzie musiał więc nadal używać okularów do czytania. Co więcej, takie soczewki nie korygują astygmatyzmu. Nie możemy też wybierać materiału, z którego zostaną zrobione. Co zatem zrobić? Naszym zdaniem najrozsądniejsze będzie zdecydowanie się na zabieg prywatny. Z jakim kosztem musimy się wówczas liczyć?

Refrakcyjna wymiana soczewki: ceny w Warszawie
Wybierając zabieg prywatny mamy pewność, że zastosowany implant śródgałkowy zostanie idealnie dobrany do naszych potrzeb. W nowoczesnych klinikach okulistycznych specjalizujących się w chirurgii refrakcyjnej stosuje się innowacyjne implanty (m.in. wieloogniskowe trifokalne, wieloogniskowe multifokalne, toryczne jednoogniskowe, toryczne wieloogniskowe). Refrakcyjna wymiana soczewki przeprowadzana jest przy użyciu wysokiej klasy sprzętu medycznego, a ryzyko pojawienia się komplikacji czy powikłań jest niewielkie. Ile zapłacimy za refrakcyjną wymianę soczewki w Warszawie? Badania kwalifikacyjne to koszt około 290 zł. W cenie zawiera się wywiad medyczny, szczegółowe badania okulistyczne oraz konsultacja z lekarzem. Jeśli chodzi o sam zabieg, ceny kształtują się następująco: jeśli zdecydujemy się na wszczepienie soczewki wieloogniskowej, koszt wyniesie 7100 zł. Natomiast jeżeli wybierzemy implant wieloogniskowy toryczny asferyczny cena zabiegu to około 7900 zł. Cena obejmuje wszystkie materiały oraz konsultacje, jak również jedną wizytę kontrolną.

Refrakcyjna wymiana soczewki: ceny w Krakowie
Jeśli chodzi o ceny refrakcyjnej wymiany soczewki w Krakowie, nie różnią się one zbytnio od cennika warszawskiego. Koszt badań kwalifikacyjnych (m.in. topografia rogówki, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, biometria optyczna i pomiar gęstości komórek nabłonka) to 290 zł. Zabieg z zastosowaniem najnowszej generacji implantu wewnątrzgałkowego wieloogniskowego kosztuje około 6900 zł. Natomiast wszczepienie soczewki wieloogniskowej torycznej asferycznej wiąże się z kosztem 7900 zł. Najlepsze kliniki okulistyczne umożliwiają pacjentom skorzystanie z wygodnego systemu płatności ratalnej. W niektórych ośrodkach można rozłożyć zapłatę nawet na 50 części. To bardzo praktyczne rozwiązanie, z którego korzysta coraz więcej osób.