Sobota, 23 listopada 2024

Refrakcyjna wymiana soczewki - przygotowanie do zabiegu

8 kwietnia 2020

Refrakcyjna wymiana soczewki to – obok laserowej korekcji wad wzroku – najczęściej wykonywany zabieg okulistyczny. Korzyści z takiej operacji są wszechstronne, bowiem dzięki niej można pozbyć się zarówno zaćmy, jak i najpowszechniejszych wad refrakcji. Po leczeniu z zastosowaniem chirurgii refrakcyjnej pacjent może cieszyć się dobrym wzrokiem bez okularów i soczewek kontaktowych. Takie zabiegi z roku na rok stają się coraz popularniejsze. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych czytelników, postanowiliśmy stworzyć poradnik dla pacjentów przygotowujących się do refrakcyjnej wymiany soczewki.

Refrakcyjna wymiana soczewki: na czym polega?
Mówiąc najprościej, refrakcyjna wymiana soczewki polega na usunięciu naturalnej soczewki oka i wszczepieniu na jej miejsce soczewki sztucznej. Stara soczewka jest rozbijana za pomocą ultradźwięków, a umieszczenie implantu wymaga jedynie niewielkiego nacięcia. Moc i rodzaj nowej soczewki dobierane są indywidualnie, dzięki czemu może być precyzyjnie dobrana do oka pacjenta. Cały zabieg trwa kilkanaście minut i jest całkowicie bezbolesny (znieczulenie podawane jest w formie kropli do oczu). Jeśli zabieg przebiegnie pomyślnie (a dzieje się tak w znakomitej większości przypadków), pacjent może wrócić do domu już po kilku godzinach. Efekty operacji są trwałe – od tej pory nie trzeba nosić ani okularów ani soczewek kontaktowych.

Kto może skorzystać z takiego zabiegu?
Do zabiegu najczęściej są kwalifikowani pacjenci powyżej 40. roku życia, u których z jakiegoś powodu laserowa korekcja wzroku nie jest wskazana (np. osoby, u których rozwinęły się zmiany związane ze starczowzrocznością lub zaćmą). Za pomocą refrakcyjnej wymiany soczewki można skutecznie skorygować nadwzroczność, krótkowzroczność i astygmatyzm o dowolnej liczbie dioptrii.

Przygotowanie do refrakcyjnej wymiany soczewki: jak wygląda procedura diagnostyczna?
Przed zakwalifikowaniem do zabiegu pacjent przechodzi obowiązkowe badania okulistyczne. Na ich podstawie lekarz określa rodzaj schorzenia oczu oraz stopień jego zaawansowania. W tym momencie dobiera się również rodzaj implantu, który ma zostać wszczepiony. Do wyboru są m.in. soczewki toryczne jednoogniskowe, toryczne wieloogniskowe, wieloogniskowe trifokalne i wieloogniskowe multifokalne. Podobnie jak w przypadku innych zabiegów wykonywanych w trybie ambulatoryjnym, warto zrobić także podstawowe badania laboratoryjne, a więc morfologię krwi, oznaczenie grupy oraz ocenę układu krzepnięcia.

O czym należy pamiętać w dniu operacji?
W dniu operacji pacjent nie powinien wykonywać makijażu, założyć wygodne buty i wziąć ze sobą okulary przeciwsłoneczne. Ponieważ bezpośrednio po refrakcyjnej wymianie soczewki nie należy prowadzić samochodu, warto przyjechać do kliniki z osobą towarzyszącą. Na sześć godzin przed zabiegiem należy powstrzymać się od jedzenia. Można przyjmować niewielkie ilości płynów (pić gorzką herbatę lub niegazowaną wodę mineralną).

Przebieg refrakcyjnej wymiany soczewki: co po kolei?
W klinice należy stawić się o umówionej wcześniej godzinie. W pierwszej kolejności zostanie poproszony o udanie się do pokoju zabiegowego, gdzie otrzymuje znieczulenie w formie kropli do oczu. Gdy środek anestetyczny zacznie działać, pacjent udaje się na salę operacyjną. Po około 20 minutach operacja się kończy. Na koniec pozostaje 30-minutowy odpoczynek w pokoju pozabiegowym i kontrola lekarska. Gdy wszystko jest w porządku, można szykować się do wyjścia do domu.