Sobota, 23 listopada 2024

Co trzeba wiedzieć przed refrakcyjną wymianą soczewki?

31 sierpnia 2020

Refrakcyjna wymiana soczewki to zabieg wykonywany najczęściej u osób po 40 roku życia. Stanowi alternatywę dla operacji laserowych w przypadkach, gdy zabieg laserowy nie wchodzi w grę, na przykład, gdy pacjent ma zbyt cienką rogówkę lub zbyt dużą wadę wzroku. Wymiana soczewki to również bezpieczna i skuteczna metoda walki z zaćmą. Pozwala też jednak na zwalczenie innych wad - astygmatyzmu, krótkowzroczności, czy nadwzroczności. W tym celu dobiera się soczewkę indywidualnie do potrzeb pacjenta. Zabieg polega na usunięciu naturalnej soczewki za pomocą ultradźwięków i wszczepieniu implantu. Operację wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, zabieg jest szybki, precyzyjny i bezpieczny, a po odpowiednim czasie na rekonwalescencję pacjent może cieszyć się dobrym widzeniem bez konieczności noszenia okularów.

Przygotowanie do refrakcyjnej wymiany soczewki

Przede wszystkim przygotowanie do refrakcyjnej wymiany soczewki polega na dokładnym przebadaniu pacjenta. Lekarz prowadzący zleci serię badań. Sprawdzone musi być między innymi ciśnienie wewnątrzgałkowe. Wykonuje się również topografię rogówki, biometrię optyczną i sprawdza się gęstość komórek nabłonka. Ponadto przeprowadza się serię badań laboratoryjnych, jak grupa krwi, morfologia, czy układ krzepnięcia. Wszystko to, by upewnić się, że zabieg może być bezpiecznie przeprowadzony.
Po zakwalifikowaniu do zabiegu lekarz może dobrać soczewki. Zależnie od wad wzroku, które mają być skorygowane tworzy się indywidualną soczewkę odpowiadającą potrzebom pacjenta. Wiele klinik oferuje również soczewki z dodatkowymi filtrami, na przykład filtrem UV, czy filtrem żółtym, niwelującym negatywny wpływ światła niebieskiego na oczy.
Sam zabieg trwa na ogół nie dłużej niż 20 minut. Gałkę oczną znieczula się kroplami, a pacjent przez cały czas trwania zabiegu pozostaje przytomny i w kontakcie z personelem. Następnie nacina się rogówkę. Nacięcie ma około 2mm i po zabiegu goi się samoistnie. Soczewkę rozbija się ultradźwiękami i wprowadza się implant. Następnie na oko zakładany jest opatrunek, który należy zatrzymać przynajmniej do wizyty kontrolnej następnego dnia.

Rekonwalescencja po refrakcyjnej wymianie soczewki

Podobnie, jak w przypadku laserowych operacji korekcji wzroku, również przy refrakcyjnej wymianie soczewki potrzebne jest trochę czasu na regenerację oczu. To, jak długo będzie trwać rekonwalescencja jest kwestią indywidualną i zależy od uwarunkowań pacjenta i tego, jak szybko organizm się regeneruje. Ważne jest, aby dzień po zabiegu udać się do lekarza prowadzącego na wizytę kontrolną. Wówczas będzie można zdjąć opatrunek i sprawdzić pierwszą reakcję oka na implant. Powikłania po refrakcyjnej wymianie soczewki zdarzają się niezwykle rzadko, ale powrót do pełnej sprawności może zająć kilka dni lub nawet tygodni. W tym czasie istotne jest, by nie przemęczać oczu, a przede wszystkim stosować się do zaleceń lekarza. Może on przepisać krople do oczu lub leki, które należy przyjmować. Jeśli wskaże również zalecenia odnośnie tego co wolno, a czego nie wolno robić, trzeba ściśle się do tego stosować. W pierwszym okresie po zabiegu oczy mogą potrzebować więcej wypoczynku i czasu na to, by przyzwyczaić się do nowego widzenia. Jeśli po wydłużonym okresie czasu nadal występują problemy z widzeniem, może okazać się, że operacja nie przyniosła oczekiwanych rezultatów. Warto zgłosić się do lekarza okulisty i poinformować go o tym. Istnieje możliwość przeprowadzenia zabiegu ponownie i wymiany soczewki na lepiej dobraną.