Sobota, 23 listopada 2024

Refrakcyjna wymiana soczewki – na czym polega?

10 kwietnia 2020

Noszenie okularów stało się w ostatnich latach bardzo modne. Jednak nie dla każdego jest to kwestia estetyki – niektórzy po prostu nie mają innego wyboru. Problemy ze wzrokiem są już na tyle powszechne, że są nazywane niezakaźną epidemią naszych czasów. Co czwarty dorosły Polak nie jest w stanie przeczytać gazety czy menu w restauracji bez pomocy okularów. U młodzieży szkolnej sprawa jest jeszcze poważniejsza: eksperci alarmują, że wadę wzroku może mieć aż 50% kilku- i nastolatków. Na pojawienie się problemów z widzeniem w dużej mierze wpływa obecny styl życia. Długie godziny spędzane przed ekranem komputera czy telefonu zdecydowanie nie są dobre dla naszych oczu. Niestety, dla wielu osób jest to konieczność – dotyczy to zwłaszcza pracowników korporacji i innych osób wykonujących prace biurowe. Czy jest jakiś sposób, by nie musieć do końca życia używać okularów lub soczewek kontaktowych? Współczesna okulistyka daje nam pod tym względem ogromne możliwości. Jedną z nich jest refrakcyjna wymiana soczewki. Na czym ona polega? O tym w dzisiejszym artykule.

Co to jest chirurgia refrakcyjna?
Chirurgia refrakcyjna jest częścią chirurgii okulistycznej. Jej celem jest usuwanie tzw. wad refrakcji, czyli problemów wynikających z nieprawidłowego funkcjonowania układu optycznego oka. Wpadająca do oka równoległa wiązka światła, po przejściu przez rogówkę i soczewkę powinna zostać skupiona bezpośrednio na siatkówce. Jeśli dzieje się inaczej, mówimy o wadzie refrakcji: krótkowzroczności (światło ogniskowane jest przed siatkówką) lub nadwzroczności (wiązka światła skupiana jest za siatkówką). Wady refrakcji często powstają także na skutek nieprawidłowej budowy rogówki: gdy jest ona zbyt wydłużona, mówimy o astygmatyzmie.

Refrakcyjna wymiana soczewki – dla kogo?
Refrakcyjna wymiana soczewki jest jednym z najskuteczniejszych sposobów całkowitego wyeliminowania obecnej wady refrakcji. Dzięki takie operacji można trwale skorygować krótko- i dalekowzroczność oraz astygmatyzm. Po zabiegu nie ma już konieczności noszenia okularów ani soczewek. Refrakcyjną wymianę soczewki wykonuje się także u pacjentów ze starczowzrocznością i zaćmą.

Refrakcyjna wymiana soczewki – na czym polega?
Zabieg polega na usunięciu naturalnej soczewki oka i zastąpieniu jej implantem wewnątrzgałkowym. Własna soczewka jest rozbijana przy użyciu urządzenia emitującego ultradźwięki. Następnie w jej miejsce wszczepiana jest soczewka sztuczna, o rozmiarze dopasowanym do oka pacjenta. Dzięki takiemu zabiegowi możliwe jest wyrównanie mocy optycznej oka, a tym samym skorygowanie występującej wady wzroku. Operację przeprowadza się w trybie ambulatoryjnym w ramach chirurgii jednego dnia. Pacjent może opuścić klinikę już kilka godzin po operacji. Zabieg jest całkowicie bezbolesny – znieczulenie podawane jest w formie kroplowej. Nad bezpieczeństwem pacjenta przez cały czas czuwa anestezjolog, obecny na sali podczas całego zabiegu. Osoba operowana może porozumiewać się z personelem medycznym (nie ma potrzeby stosowania narkozy).

Więcej o refrakcyjnej wymianie soczewki dowiesz się tutaj -->  https://vidiummedica.pl/refrakcyjna-wymiana-soczewki/


Czy refrakcyjna wymiana soczewki jest bezpieczna?
Refrakcyjna wymiana soczewki jest uznawana za zabieg bezpieczny. Ponieważ podczas operacji na powierzchni oka wykonywane jest jedynie niewielkie nacięcie (ok. 2mm), ryzyko powikłań jest bardzo niewielkie. Efekty zabiegu pojawiają się niemal natychmiast, a do codziennej aktywności można wrócić już na drugi dzień. Aby rekonwalescencja przebiegała pomyślnie, należy stosować się do zaleceń lekarza i raz na jakiś czas stawiać się na wizytach kontrolnych.