Piątek, 19 kwietnia 2024

Refrakcyjna wymiana soczewki – jak przebiega zabieg?

15 kwietnia 2020

Wzrok jest uważany za najważniejszy ze zmysłów. Dzięki oczom zdobywamy aż 80% informacji na temat otaczającego nas świata. Budowa i narządu wzroku jest naprawdę fascynująca – podobnie zresztą jak jego działanie. Aby obraz powstający na siatkówce mógł być ostry, konieczna jest ścisła współpraca wszystkich elementów układu optycznego. Wpadająca do oka wiązka światła przechodzi najpierw przez rogówkę, następnie przez soczewkę, a na koniec jest ogniskowana na siatkówce. Jednym z najczęstszych powodów problemów z widzeniem jest właśnie nieprawidłowe funkcjonowanie poszczególnych elementów układu optycznego oka. Do skorygowania wad refrakcji najczęściej stosowane są okulary lub szkła kontaktowe. Od jakiegoś czasu osoby z wadami wzroku mogą skorzystać także z zabiegów umożliwiających trwałe wyeliminowanie problemów z widzeniem. Popularna jest zwłaszcza refrakcyjna wymiana soczewki. Na czym polega i jak przebiega taki zabieg? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Soczewka oka: jakie są jej funkcje?
Soczewka pełni bardzo ważne zadanie polegające na wyostrzaniu obrazu przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach od patrzącego. Ta niezwykła umiejętność jest możliwa dzięki zjawisku akomodacji, czyli możliwości dostosowywania siły łamiącej. Innymi słowy, soczewka może tak zmieniać swój kształt, by „nastawić” się do patrzenia na różne odległości.

Refrakcyjna wymiana soczewki – co to takiego?
Obok korekcji laserowej, refrakcyjna wymiana soczewki jest najpowszechniejszym zabiegiem stosowanym w usuwaniu wad wzroku. Refrakcyjna wymiana soczewki uznawana jest za jeden z najbezpieczniejszych sposobów korygowania wzroku u pacjentów z krótkowzrocznością, nadwzrocznością i astygmatyzmem. Taki zabieg polecany jest także osobom z zespołem suchego oka oraz innymi problemami narządu wzroku (m.in. zbyt cienką rogówką). Jest też często wybierany przez tych, którzy nie kwalifikują się do laserowej korekcji wzroku. Operacja wymaga ani zastosowania narkozy, ani poważnej ingerencji chirurgicznej. W czasie zabiegu nie narusza się struktury rogówki, wykonuje się jedynie niewielkie nacięcie (1-2 mm). Dodatkowym atutem jest fakt, iż taki zabieg skutecznie chroni przed zaćmą – charakterystyczne dla niej zmętnienie występuje jedynie w przypadku soczewek naturalnych. Refrakcyjną wymianę soczewki można przeprowadzić u pacjenta w każdym wieku.

Jak przebiega refrakcyjna wymiana soczewki?
Na początek pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe w formie kropli anestetycznych (aplikowanych bezpośrednio do oka). Refrakcyjna wymiana soczewki wykonywana jest w warunkach ambulatoryjnych. Na sali operacyjnej przez cały czas obecny jest anestezjolog, a pacjent może być w stałym kontakcie z personelem medycznym. Pierwsza część zabiegu polega na rozbiciu starej soczewki za pomocą ultradźwięków. Następnie w rogówce wykonywane jest niewielkie nacięcie, przez które umieszcza się w oku wybrany wcześniej implant wewnątrzgałkowy. Cała operacja jest całkowicie bezbolesna i trwa zazwyczaj od 15 do 20 minut. Ze względu na to, że każdy pacjent wymaga innego podejścia, sztuczna soczewka dobierana jest indywidualnie. Implanty wykonywane są ze specjalnego materiału tolerowanego przez pozostałe tkanki oka. Prawdopodobieństwo powikłań i komplikacji jest bardzo niskie. Okres rekonwalescencji przebiega zazwyczaj sprawnie, a pacjent może powrócić do zwykłych aktywności już w krótkim czasie po zabiegu. Efekty refrakcyjnej wymiany soczewki są trwałe – od tej pory nie trzeba więc nosić ani okularów, ani soczewek kontaktowych.