Czwartek, 25 kwietnia 2024

Wpływ papierosów na wzrok

15 grudnia 2019

O tym, że palenie tytoniu poważnie szkodzi zdrowiu, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Choć świadomość zagrożenia wydaje się być stosunkowo duża, miliony Polaków codziennie sięgają do paczek z papierosami. Nałogowe palenie niesie ze sobą bardzo poważne konsekwencje: powoduje choroby krążenia (zawał serca, udar mózgu), zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów złośliwych (raka krtani, przełyku, gardła, płuc) oraz może stać się przyczyną choroby zakrzepowo-zatorowej czy uszkodzenia nerek. Prawie 90% umierających na raka płuc to wieloletni palacze. Nie każdy wie, ale palenie papierosów wpływa także na kondycję narządu wzroku. Dlaczego osoby palące są bardziej niż inne narażone na schorzenia oczu? O tym w dzisiejszym artykule.

Palenie papierosów a wzrok

Palenie papierosów jest przyczyną wielu groźnych chorób oczu; istotnie zwiększa również ryzyko całkowitej utraty wzroku. Odsetek osób z chorobami oczu wśród nałogowych palaczy jest bardzo wysoki. Na Uniwersytecie Rutgersa (New Jersey, USA) przeprowadzono badanie, w którym wzięły udział osoby niepalące i palące. Zadaniem uczestników było rozróżnienie odcieni barw wyświetlanych na monitorze znajdującym się 1,5 metra od nich. Okazało się, że osoby wypalające dziennie ponad 20 papierosów miały wyraźny problem z dostrzeżeniem różnic między kolorami w parach żółty i niebieski oraz czerwony i zielony – co nie pojawiło się natomiast u uczestników, którzy wypalili mniej niż 15 papierosów w całym swoim życiu. Taka obserwacja pozwoliła naukowcom stwierdzić, że wdychanie dymu papierosowego może mieć znaczny wpływ na pogorszenie jakości widzenia.

Palenie przyczyną ślepoty u osób starszych

Czynników zwiększających ryzyko utraty wzroku może być wiele. Nieodwracalne uszkodzenie oczu może nastąpić np. w przebiegu jaskry, zaćmy, urazów czy predyspozycji genetycznych. U osób starszych najczęstszą przyczyną ślepoty jest schorzenie zwane zwyrodnieniem plamki żółtej (AMD). Jest to przewlekła, postępująca choroba oczu pojawiająca się zwykle u osób po pięćdziesiątce. W jej przebiegu uszkodzeniu ulega znajdująca się w środkowej części siatkówki plamka żółta – niewielki obszar odpowiedzialny za widzenie centralne. W zaawansowanych stadiach choroba może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Na podstawie badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii stwierdzono, że na zwyrodnienie plamki żółtej czterokrotnie bardziej narażone są osoby nałogowo palące papierosy. W efekcie naukowcy uznali, że palenie tytoniu to najważniejsza środowiskowa przyczyna ślepoty u osób starszych.

Papierosy a działanie mózgu

Nałogowe palenie papierosów może nie tylko uszkadzać poszczególne struktury gałki ocznej, lecz wpływać także na upośledzenie pracy obszarów mózgowych odpowiedzialnych za przetwarzanie danych wzrokowych. Pamiętajmy, że zdolność widzenia wynika ze ścisłej współpracy tkanek oka i części mózgu interpretujących informacje docierające do niego poprzez nerw wzrokowy. Okazuje się, że substancje zawarte w dymie papierosowym wykazują negatywny wpływ na funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego.