Sobota, 23 listopada 2024

Zaćma – jaką soczewkę wybrać?

8 listopada 2022

Początkowe symptomy zaćmy wiążą się najczęściej z pogorszeniem ostrości widzenia. Chorzy mają wrażenie, że patrzą przez mgłę lub brudną szybę. Zwykle dochodzi do tego problem z odróżnianiem kolorów oraz większa niż zwykle męczliwość oczu. Dzieje się tak na skutek pojawienia się zmian w obrębie soczewki: naturalnie przejrzysta tkanka staje się coraz bardziej mętna i traci charakterystyczną dla siebie elastyczność. W większości przypadków taki stan wywołany jest po prostu starzeniem się organizmu. Schorzenie najczęściej dotyka osób starszych. Na podstawie przeprowadzonych badań wykazano, że katarakta występuje u 45% kobiet i 40% mężczyzn po 70. roku życia. Jedynym skutecznym sposobem leczenia zaćmy jest operacja, podczas której zastępuje się zmętniałą soczewkę specjalnym implantem. Na czym polega zabieg usunięcia zaćmy i czym różnią się poszczególne typy sztucznych soczewek?

Operacja zaćmy – na czym polega?

Usunięcie zaćmy to innowacyjna metoda stosowana w ośrodkach medycznych na całym świecie. Zabieg najczęściej wykonywany jest z wykorzystaniem zaawansowanego technicznie urządzenia zwanego fakoemulsyfikatorem. Operacja polega na usunięciu z oka naturalnej soczewki i wszczepieniu w jej miejsce soczewki sztucznej. Fakoemulsyfikacja jest uznawana za jedną z najbezpieczniejszych metod stosowanych we współczesnej okulistyce. Operacja jest całkowicie bezbolesna, a jej efekty są trwałe. Zabieg przeprowadzany jest w trybie ambulatoryjnym z zastosowaniem znieczulenia miejscowego kroplowego. Pacjent przez cały czas zachowuje przytomność i może kontaktować się z personelem medycznym.

Rodzaje soczewek wykorzystywanych przy operacji usunięcia zaćmy

Pacjenci zakwalifikowani do operacyjnego leczenia zaćmy przed przystąpieniem do zabiegu muszą podjąć bardzo ważną decyzję. Nad wyborem rodzaju implantu mającego zastąpić zmętniałą soczewkę warto dobrze się zastanowić, ponieważ jest to decyzja na całe życie. Warto zatem dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i oczekiwania. Najlepsze rodzaje sztucznych soczewek pozwalają na całkowite wyeliminowanie z życia okulary. Jakie typy implantów stosowane są w leczeniu zaćmy?

Soczewki jednoogniskowe (monofokalne)

Pod względem budowy optycznej implanty używane w leczeniu zaćmy dzielą się na jedno- i wieloogniskowe. Najprostsze są soczewki monofokalne. Umożliwiają one ogniskowanie wpadających do oka promieniu świetlnych w jednym, stałym punkcie. Takie soczewki skutecznie rozwiążą problem zaćmy, jednak poprawią ostrość wzroku jedynie w ograniczonym zakresie. Pacjent z krótkowzrocznością, nadwzrocznością czy astygmatyzmem po operacji nadal będzie musiał używać okularów. U wielu osób po wszczepieniu takiego implantu pojawia się nieostre widzenie zwłaszcza po zmroku. W operacjach wykonywanych na NFZ najczęściej wykorzystuje się właśnie ten rodzaj implantów.

Soczewki wieloogniskowe (multifokalne)

W przeciwieństwie do soczewek jednoogniskowych, implanty wieloogniskowe zapewniają ostrość widzenia w pełnym spektrum. Decydując się na ich wszczepienie możemy więc raz na zawsze pożegnać się z okularami. Takie soczewki nie korygują jednak astygmatyzmu.

Soczewki toryczne

Jeśli pacjent z zaćmą cierpi dodatkowo na astygmatyzm, dobrym rozwiązaniem mogą być soczewki toryczne. Taki implant pozwala na wyrównanie problemów wynikających z asymetrycznej budowy rogówki.Soczewki z filtrem UV i filtrem światła niebieskiego To soczewki należące do grupy premium. Pozwalają ochronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym oraz niebezpieczną dla oka częścią wiązki światła.