Piątek, 6 grudnia 2024

Czy praca przed komputerem wpływa na mój wzrok?

23 stycznia 2023

W kilkunastu ostatnich latach, komputery, laptopy, tablety i smartfony zagościły na stałe w naszych życiach. Od dawna słyszymy, że „od ekranu psują się oczy”, co to jednak właściwie oznacza?

Praca przed komputerem a wzrok

Wszystkie urządzenia z ekranami LED emitują z siebie niebieskie światło. Jest to rodzaj światła występujący również w naturze, pomagający nam regulować cykl dobowy. Jednakże, jego nadmiar może powodować zaburzenie tego cyklu, a co za tym idzie problemy ze snem. To jeden z powodów, dla którego długotrwałe wpatrywanie się w ekrany jest potencjalnie niebezpieczne.

Nie bez znaczenia jest także fakt, że podczas pracy przed komputerem mrugamy nawet o połowę rzadziej niż normalnie. Powoduje to niedostateczne nawilżenie oczu, a w efekcie ich wysuszenie, podrażnienie, swędzenie, a nawet ból głowy. Ponadto pracując przed komputerem skupiamy wzrok przez długi czas stosunkowo nieruchomo na jednym przedmiocie znajdującym się w niewielkiej odległości od naszych oczu - na ekranie. Na ogół nasze oczy są w ciągłym ruchu, skupiamy się na zmianę na przedmiotach leżących blisko i daleko, źrenice na zmianę kurczą się i rozszerzają. Brak tego ruchu gałek ocznych może znacząco osłabić mięśnie oczu.

Choroby oczu wynikające z długiego patrzenia w ekran komputera

Wysuszenie oczu przez niedostateczne mruganie w czasie pracy przed ekranem może z czasem przerodzić się w zespół suchego oka. To uciążliwe i nieuleczalne schorzenie wiąże się właśnie z niedoborem filmu łzowego odpowiedzialnego za nawilżenie oka. Inną dolegliwością, do której może przyczynić się praca przy komputerze jest stożek rogówki. Ekrany nie są wprawdzie bezpośrednią przyczyną, ale podrażnienie oczu może spowodować ich częste i agresywne pocieranie, a to najprostsza droga do stożka rogówki właśnie. Wykazano także powiązanie między krótkowzrocznością, a pracą przy komputerze.

Jak dbać o wzrok podczas pracy przed komputerem?

Istnieje na szczęście kilka metod pozwalających na zniwelowanie, przynajmniej częściowe, negatywnego wpływu światła płynącego z ekranów na nasz wzrok. W coraz powszechniejszym użyciu są filtry światła niebieskiego. Mogą one być zarówno elementem ustawień urządzenia, jak i nakładką montowaną na ekran. Coraz popularniejsze stają się też okulary i soczewki kontaktowe z takim filtrem. Przydatna jest także „gimnastyka oczu”. Regularne odwracanie wzroku od ekranu, zamykanie oczu i rysowanie pod powiekami ósemek, tak zwany palming, czyli delikatny masaż oczu - wszystko to może pomóc w zachowaniu zdrowia wzroku. Warto też poszukać informacji o jodze oczu, czyli serii ćwiczeń poprawiających wzrok.