Środa, 11 września 2024
Zaćma, nazywana także kataraktą, to choroba polegająca na utracie przejrzystości i elastyczności soczewki oka. Do zmętniania i usztywnienia tkanki dochodzi na skutek gromadzenia się w niej cząsteczek białka oraz pogrubienia budujących ją włókien kolagenowych. Taki stan prowadzi do zaburzenia prawidłowego skupiania wnikających do gałki ocznej wiązek światła: zmieniona chorobowo soczewka traci swoje umiejętności akomodacyjne i nie jest w stanie sprawnie dostosowywać się do oglądania obiektów znajdujących się w różnych odległościach. Jedną z głównych przyczyn zaćmy są naturalne zmiany fizjologiczne w organizmie. Oczy są jednym z najszybciej starzejących się organów naszego ciała. Jednak trzeba odróżnić problemy z widzeniem wynikające z pogłębiających się wraz z wiekiem wad refrakcji od zmniejszenia ostrości wzroku towarzyszącego zaćmie. Na szczęście współczesna medycyna umożliwia leczenie katarakty na drodze operacyjnej: zmętniałą soczewkę zamienia się na soczewkę sztuczną. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie rodzaje implantów są do tego wykorzystywane.
Soczewki wewnątrzgałkowe produkowane są z materiałów tolerowanych przez pozostałe tkanki oka. Implanty różnią się od siebie pod względem konstrukcyjnym, jednak wszystkie mają postać małych, zwijalnych dysków. Najczęściej wykorzystuje się implanty z okrągłą częścią centralną, której stabilność w oku zapewniają dwa ramiona (hapteny). Sztuczną soczewkę umieszcza się w oku przez niewielkie nacięcie. Taki implant wszczepia się raz na całe życie, dlatego warto dobrze zastanowić się nad jego wyborem.
Soczewki jednoogniskowe są standardowym rodzajem implantów wykorzystywanych w operacjach zaćmy refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Ich budowa optyczna nie jest zbytnio skomplikowana. Ponieważ takie soczewki mają tylko jedno ognisko skupiania światła, zapewniają ostre widzenie wyłącznie na jedną odległość. Implanty jednoogniskowe co prawda poprawiają (a często nawet ratują) wzrok osoby z kataraktą, jednak nie są w stanie skorygować problemów z widzeniem wynikających z współwystępujących wad refrakcji. Najczęściej stosuje się soczewki zapewniające ostre widzenie do dali – pacjent może jednak nadal potrzebować okularów do czytania.
Pacjenci, którzy chcieliby raz na zawsze rozstać się z okularami, mogą zdecydować się na wszczepienie soczewki wieloogniskowej. Tego rodzaju implanty są tak skonstruowane, by zapewniały doskonałą ostrość widzenia w pełnym spektrum: zarówno z daleka, jak i z bliska. Soczewka wieloogniskowa w pewnym sensie naśladuje naturalne zdolności akomodacyjne oka. Używanie takich implantów pozwala uniknąć konieczności noszenia okularów nawet do czytania czy prowadzenia samochodu. Korzyści wynikające ze stosowania soczewek multifokalnych są bezsprzeczne; to właśnie dlatego na ich używanie decyduje się coraz więcej osób.
Soczewki toryczne wybierane są najczęściej przez osoby z astygmatyzmem. Taki implant pozwala bowiem jednocześnie usunąć zaćmę i skorygować współistniejącą wadę układu optycznego oka. Statystki pokazują, że z problemem astygmatyzmu boryka się ponad 40% pacjentów decydujących się na operację zaćmy. Konstrukcja soczewek torycznych umożliwia skuteczne i bardzo precyzyjne wyeliminowanie problemów z widzeniem wynikających z nieprawidłowego kształtu rogówki.