W ciągu dnia nasze oczy ciągle pracują. Są narażone na zmiany światła, szkodliwe promieniowanie czy zanieczyszczone powietrze. Niezależnie od pory roku powinniśmy dbać o nasze oczy, zwłaszcza chronić je przed szkodliwym działaniem słońca. Jaki jednak mają wpływ promienie UV na nasz narząd wzroku? W jaki sposób najlepiej się chronić?
Czy słońce ma wpływ na wady wzroku?
Najniebezpieczniejsze są promienie UVB - mogą one doprowadzić do uszkodzenia dołka środkowego, a także plamki żółtej w obrębie siatkówki. Uszkodzenie dołka środkowego może prowadzić nawet do trwałej ślepoty, a plamki żółtej - do zaćmy fotochemicznej czy zapalenia spojówek. Narażenie naszych oczu na długotrwałe działanie promieni UV może prowadzić do wielu niebezpiecznych chorób, które mogą doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Nie zabezpieczając naszego narządu wzroku przed działaniami promieni UV, narażamy się na zwyrodnienie plamki żółtej i spojówek, wystąpienie zaćmy czy ślepotę śnieżną, którą opiszemy za chwilę.
Nasz organizm stara się naturalnie bronić przed złymi czynnikami. To właśnie dlatego mrużymy oczy, mamy odruch zwężania źrenic, a także wytwarzamy maturalny filtr w postaci przeciwutleniaczy. Niestety na przestrzeni lat siłą tych mechanizmów ulega osłabieniu. Możemy wówczas zwiększyć suplementację witaminową poprzez zdrową dietę, a także nosić przy sobie okulary przeciwsłoneczne. Dlaczego zabezpieczenie narządu wzroku przed promieniami UV jest tak ważne? Ponieważ niektóre schorzenia, które są przez nie wywoływane, są nieuleczalne - nawet operacyjnie. W tym przypadku zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć, bo o ile specjalista pomoże nam wyleczyć zapalenie spojówek, tak całkowita utrata wzroku może okazać się nieodwracalna.
Czy trzeba nosić okulary przeciwsłoneczne?
Tak! Noszenie okularów przeciwsłonecznych jest bardzo ważne dla naszych oczu. Co ważne nie chodzi tutaj o noszenie ich tylko w słoneczny, letni dzień, ale także zimą. Oczywiście dotyczy to okularów z filtrem ochronnym UV. Słońce odbijające się od lodu i śniegu jest ostre i niezwykle szkodliwe dla naszych oczu. Szczególnie ważne jest, aby zabierać okulary słoneczne w górskie wędrówki, gdyż według badań co każde 1000 metrów nad poziomem morza, promieniowanie ultrafioletowe rośnie nawet o 8 procent, a śnieg tylko potęguje ich działanie.
Narażamy się tym samym na tzw. ślepotę śnieżną (która wbrew nazwie może dopaść nas także latem na plaży). Schorzenie może mieć charakter tymczasowy lub trwały. Ślepota śnieżna to nic innego jak poparzenie promieniami ultrafioletowymi spojówki i nabłonka rogówki. Pierwsze objawy pojawiają się po 4-12 godzinach od oparzenia i zwykle jest to silny światłowstręt i ból oczu, który nasila się w ruchu. Czasami występuje także ból głowy czy opuchnięcie powiek. Okulary z wysokim filtrem UV skutecznie chronią nasze oczy o każdej porze roku. Najlepszą ochroną dla naszych oczy przed słońcem są okulary z filtrem UV400. Na rynku dostępne jest kilka kategorii okularów tego typu - różnią się one skalą przyciemniania szkła, a co za tym idzie - ilością przepuszczanego światła. Wszystko zależy od tego, gdzie chcemy je wykorzystywać.
Okulary przeciwsłoneczne najlepiej dobrać bezpośrednio u specjalisty. Jeśli kupimy tanie okulary z przyciemnianymi szkłami, ale bez filtra UV, oszukujemy nasz organizm. W wyniku mniejszej ilości światła nasze źrenice się rozszerzają, przez co jeszcze więcej szkodliwego promieniowania będzie trafiało do naszego oka, więc będzie to oszczędność tylko pozorna, bo na leczenie oczu wydamy znacznie więcej.