Sobota, 23 listopada 2024
Dziś, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej potrzebujemy zadbać o odpowiednie nawilżenie dla naszych oczu. Ponieważ coraz więcej czasu spędzamy korzystając z nowoczesnych urządzeń elektronicznych, nasze oczy narażone są na wiele szkodliwych czynników. Wielogodzinne wpatrywanie się w monitor sprawia, że gałka oczna nie jest dostatecznie nawilżana. Przyczyna jest prosta: patrząc w ekran laptopa czy smartfonu zaczynamy rzadziej mrugać. Ta z pozoru błaha czynność jest niezbędna, by zachować właściwy poziom nawilżenia oczu. Dolegliwości związane z tzw. zespołem suchego oka obejmują m.in. pieczenie, swędzenie i ból; często towarzyszy im także wrażenie ziarenka piasku pod powiekami. Najczęściej pierwszą pomocą, po którą wówczas sięgamy, są krople do oczu. W aptekach znajdziemy ogromny wybór preparatów nazywanych potocznie sztucznymi łzami. Czym się różnią? Które z nich wybrać? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.
Dla kropli do oczu obowiązują bardzo rygorystyczne kryteria jakościowe. Aby produkt został dopuszczony do sprzedaży, musi być pozbawiony jakichkolwiek zanieczyszczeń. Najpowszechniejszym sposobem zapewnienia jałowości sztucznych łez jest zastosowanie konserwantów. Rolą takich substancji jest nie tylko sprawienie, że produkt będzie sterylny, lecz także wydłużenie czasu, w którym może być on wykorzystany. Konserwanty zabezpieczają krople do oczu przed rozwojem bakterii, dzięki czemu oczy są chronione przed infekcjami. Jednak dodawanie takich substancji ma także swą ciemną stronę. Środki konserwujące mogą negatywnie oddziaływać na kondycję naszych oczu. Długotrwałe stosowanie sztucznych łez może nasilać symptomy zespołu suchego oka. Substancje zawarte w takich preparatach niszczą warstwę tłuszczową zapewniającą stabilność filmu łzowego. Przewlekłe używanie kropli z konserwantami może również spowalniać naturalne procesy regeneracyjne rogówki oraz wywoływać reakcje alergiczne
Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, alergicy oraz osoby wymagające długotrwałego stosowania kropli nawilżających powinny zdecydować się na preparaty bez konserwantów. Takie produkty często są dystrybuowane w małych buteleczkach z systemami dozującymi, gwarantującymi sterylność produktu. Dzięki specjalnej konstrukcji butelki do środka nie dostaje się kurz, pył ani inne zanieczyszczenia.
W łagodzeniu objawów zespołu suchego oka doskonale sprawdzają się krople z hialuronianem sodu. To substancja od dawna znana medycynie i kosmetologii, wykazująca właściwości regeneracyjne, nawilżające i odbudowujące. Hialuronian sodu występuje w komórkach naszego organizmu, jest też naturalnym składnikiem łez. Krople z jego dodatkiem uzupełniają film łzowy, zapewniając naszym oczom właściwy poziom nawilżenia oraz pomagając z usuwaniu z powierzchni gałki ocznej różnego rodzaju zanieczyszczeń. Okuliści zalecają, by krople nawilżające były stosowane w regularnych odstępach czasu, nawet kilka razu dziennie. Ich używanie może przynieść szybką ulgę osobom borykającym się z zespołem suchego oka.