Poniedziałek, 20 maja 2024

Okulary w przypadku AMD – czym różnią się od okularów standardowych?

6 października 2022

AMD, czyli zwyrodnienie plamki żółtej jest chorobą oczu, która znacząco pogarsza komfort widzenia i codziennego funkcjonowania osoby chorej. A przy tym jest chorobą bardzo często występującą. Najczęściej dotyka osoby w wieku dojrzałym, zdecydowanie jest to choroba skorelowana z wiekiem. Ryzyko zachorowania wzrasta z każdą dekadą życia, po pięćdziesiątym roku życia naprawdę znacząco. Zdecydowanie częściej AMD rozwija się też u kobiet.

Jakie są objawy tej choroby? Przede wszystkim specyficzne pogorszeni widzenia, inne niż typowe niedowidzenie czy nadwzroczność. Chorzy na AMD widzą wyraźnie na obrzeżach pola widzenia, natomiast rozmazuje im się obraz w środku, niekiedy pojawia się tam czarna plama. Linie proste falują i załamują się, występują też trudności z czytaniem, szczególnie centralnych części tekstu, które są niewyraźne. Jeśli do tych problemów dołączą mroczki przed oczami, to możliwe, że mamy do czynienia z AMSD typu wysiękowego – to rzadsza, ale i groźniejsza forma zwyrodnienia plamki żółtej, która może doprowadzić nawet do całkowitej utraty widzenia.

Jak dobrać okulary w przypadku AMD?

Osoby borykające się ze zwyrodnieniem plamki żółtej muzą szczególnie starannie dobierać okulary. Bardzo ważne są dobrze dobrane okulary przeciwsłoneczne. Warto wiedzieć, że wystawianie oczu na działanie promieni słonecznych jest czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na AMD a także wpływa na szybszy postęp choroby. Dlatego chronienie oczu przed słońcem jest przy zwyrodnieniu plamki żółtej absolutnie obowiązkowe.

Ważne jest, by przy AMD wybierać dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne z filtrem medycznym, a nie zwykłym, bo tylko taki naprawdę skutecznie chroni oczy przed działaniem słońca. Znaczenie ma tez zabarwienie szkieł. W przypadku zwyrodnienia plamki żółtej, czyli AMD najlepiej sprawdzają się okulary z zabarwieniem żółtym. Ważne jest, by przymierzyć różnego typu szkła, by wybrać taki odcień oraz takie natężenie światła, jakie będzie najbardziej komfortowe dla danej osoby. W przypadku osób, które poza AMD cierpią też na innego typu problemy ze wzrokiem, co często ma miejsce w wieku dojrzałym, warto jest zainwestować w dobrej jakości korekcyjne okulary z filtrem przeciwsłonecznym, co pozwoli nam w pełni komfortowo widzieć bez względu na pogodę. Część osób preferuje szkła fotochromowe, czyli takie, które same zabawiają się pod wpływem działania promieni słonecznych. Nie różnią się one innym właściwościami od klasycznych szkieł z filtrem medycznym, jest to wyłącznie kwestia indywidualnych preferencji.

W przypadku osób chorujących na zwyrodnienie plamki żółtej bardzo ważne są też dobrej jakości okulary do czytania. Muszą mieć precyzyjnie ustawioną korekcję widzenia, bo u osób z AMD problemy przy czytaniu nie są takie, jak u typowego dalekowidza. Szukając dobrych okularów przy zwyrodnieniu plamki żółtej warto zapytać okulistę o rekomendację a także zapoznać się z ofertą niszowych sklepów z pomocami okulistycznymi, które oferują więcej niż typowe salony optyczne. Podobnie jak w przypadku okularów przeciwsłonecznych konieczne jest mierzenie różnych wariantów szkieł, zanim znajdziemy te, w których komfort widzenia jest naprawdę wysoki.