Sobota, 23 listopada 2024

Krople do oczu – co musisz o nich wiedzieć?

22 lutego 2020

Krople do oczu to preparat o bardzo wielu zastosowaniach. W zależności od składu mogą mieć różne zastosowanie. Zawsze jednak forma kropli jest najlepsza, aby zaaplikować lek do oka. Co trzeba wiedzieć o kroplach do oczu, by prawidłowo je stosować?

Krople do oczu to bardzo popularny środek, zarówno dostępny na receptę jak i bez niej. Jest to najpopularniejsza forma preparatów aplikowanych do oczu. Nawet znieczulenie miejscowe stosowane przy zabiegach chirurgii okulistycznej podawane jest właśnie jako krople.

W ramach kropli do oczu możemy wyróżnić dwie główne grupy: leki oraz różnego typu suplementy i środki wspomagające. Leki przepisywane na receptę stosuje się ściśle wedle wskazań lekarza. Zdecydowanie więcej wątpliwości budzą krople do oczu, które kupujemy bez recepty. Kiedy należy po nie sięgnąć? Czy ich stosowanie jest bezpieczne? Czy w ogóle działają i są potrzebne?

Jakie są typy kropli do oczu i ich działania?

Krople nawilżające nazywane też sztucznymi łzami to bardzo popularne preparaty, szeroko dostępne i chętnie stosowane. Wiele osób, które cierpią na zespól suchego oka potrzebuje ich, by zapewnić swoim oczom odpowiedni poziom nawilżenia. Jednak nawet bez tego schorzenia często możemy mieć uczucie, że oczy są przesuszone, pieką i swędzą. Dzieje się tak, gdy długo pracujemy przed monitorem, nie dosypiamy, przebywamy w klimatyzowanych pomieszczeniach… A przecież tak wygląda życie wielu z nas. Jak stosować krople nawilżające? Przede wszystkim wybierajmy te, których skład jest jak najbardziej zbliżony do składu, jaki mają ludzkie łzy. Lepiej, by nie zawierały one konserwantów.

Krople łagodzące objawy zmęczenia mają nieco podobne działanie – jeśli nie dosypiamy, jesteśmy przepracowani i czujemy, że nasze oczy też są zmęczone, możemy sięgnąć o łagodzące krople na przykład z ekstraktem ze świetlika.

Krople likwidujące zaczerwienienia mają działanie… estetyczne. Przekrwione oczy nie wyglądają dobrze, potęgują efekt zmęczenia i dodają lat. Warto jednak wiedzieć, że krople te zwężają naczynia krwionośne, ich częste stosowanie sprawia, że gałka oczna nie jest prawidłowo ukrwiona, na dłuższą metę są wiec szkodliwe. Warto po nie sięgać naprawdę w wyjątkowych sytuacjach.

O czym pamiętać, stosując krople do oczu?

  • Jeśli nosimy soczewki kontaktowe, musimy sprawdzić, czy dany preparat może być stosowany przy założonych soczewkach

  • Należy bezwzględnie unikać stosowania kropli po terminie – dotyczy to nie tylko daty ważności, ale też czasu, przez jaki preparat może być stosowany od momentu otwarcia opakowania

  • Krople o krótszym terminie przydatności nie zawierają konserwantów, przez co są zdrowsze i bezpieczniejsze dla oczu.

Jak prawidłowo aplikować krople do oczu?

Przed zakropleniem dowolnego preparatu zawsze należy umyć ręce. Krople aplikuje się po odciągnięciu dolnej powieki – wówczas powstaje swego rodzaju kieszonka, do której wpadają krople, dzięki czemu mogą one rozprowadzić się po całym oku. Ważne jest, żeby nie dotykać końcówką aplikatora do oka – nie tylko może to podrażnić oko, ale też zanieczyścić aplikator i krople, sprawiając, że nie będą już się nadawały do użycia.

Ważne jest też, by po aplikacji kropli do jednego oka, zacisnąć powiekę i trzymać zamknięte oko przez około minutę, by preparat nie wypłynął – tylko to gwarantuje, że lek naprawdę zacznie działać. Dopiero po tym czasie należy powtórzyć czynności w drugim oku. Należy też pamiętać, by nie podawać jednocześnie różnych kropli. Jeśli musimy zaaplikować dwa preparaty, między aplikacjami należy zrobić około kwadransa przerwy