Piątek, 29 marca 2024

Wpływ alkoholu na zdrowie oczu

21 października 2020

O wpływie alkoholu na zdrowie wiemy stosunkowo dużo, zwłaszcza o wpływie negatywnym. Sporo mówi się o wpływie chociażby na wątrobę. Niewiele jednak osób zdaje sobie sprawę z tego, że alkohol ma również wpływ na nasz narząd wzroku. Choć nie doprowadzi bezpośrednio i szybko do ślepoty, nie da się ukryć, że spożywanie alkoholu odbija się na naszym wzroku. Alkohol może mieć skutki krótkotrwałe i długotrwałe. Nawet jeśli nie myślimy o tym na co dzień, nietrudno wymienić skutki krótkotrwałe. Nieco trudniej zapewne byłoby z tymi długotrwałymi, warto jednak co nieco o tym wiedzieć. Alkohol, jako substancja psychoaktywna powinna zawsze być spożywana z umiarem i w takim wypadku jej efekty również będą umiarkowane.

Krótkotrwałe efekty spożycia alkoholu

Wszystko zależy od tego, jak wiele alkoholu się spożyje. Lampka wina, czy jedno piwo nie powinno wprowadzić większych zmian w naszym organizmie. Im więcej jednak pijemy, tym bardziej nasz organizm reaguje. Krótkotrwałych efektów spożycia alkoholu w kontekście naszych narządów wzroku jest zdecydowanie więcej niż długotrwałych. To skutki, które przestaniemy zauważać po kilku godzinach, gdy alkohol ulotni się z organizmu.
Wzrok staje się zamglony, trochę nieostry. Może pojawić się widzenie podwójne. Czasem jasne światło wydaje się zbyt jaskrawe, czasem pojawia się widzenie tunelowe, czyli problemy z widzeniem peryferyjnym. Podwójne widzenie wiąże się z osłabieniem mięśni wewnątrzgałkowych i okołoruchowym. Światłowstręt jest wynikiem spowolnionej reakcji organizmu na bodźce zewnętrzne - źrenice rozszerzają się i zwężają wolniej niż powinny, przez co ostre światło razi bardziej.
Te krótkotrwałe reakcje mijają, ale po nich przyjść mogą objawy zatrucia alkoholem, popularnie znane jako kac. Do najpopularniejszych należy ból głowy i suchość w ustach, problemy z żołądkiem i ogólne osłabienie organizmu. Wynika ono z wypłukania istotnych elementów odżywczych i minerałów z krwiobiegu. Wysuszenie organizmu może oznaczać również wysuszenie oczu i duży dyskomfort. Objawy te również mijają zazwyczaj po kilku lub kilkunastu godzinach, w związku z czym zalicza się je do objawów krótkotrwałych.

Długotrwałe efekty spożycia alkoholu

Dużo mniej wie się o skutkach długotrwałych spożywania alkoholu, zwłaszcza jeśli chodzi o jego wpływ na oczy. Jak zostało wspomniane, najpowszechniej znanym organem atakowanym przez nadmierne spożycie alkoholu jest wątroba. Mało kto jednak wie, że wątroba również przyczynia się do zdrowia naszych oczu, przez co jej niszczenie jest pośrednio niszczeniem widzenia. Wspomniane wcześniej widzenie tunelowe również może stać się długotrwałym problemem w przypadku dłuższego nadużywania alkoholu. Ogólne osłabienie organizmu związane z ciągłym wypłukiwaniem minerałów i substancji odżywczych z ciała prędzej czy później odbije się też na wzroku. Ponadto alkohol sprzyja też nasilaniu się zmian zwyrodnieniowych siatkówki. U osób z cukrzycą natomiast nadmierne spożycie alkoholu może przyczynić się do nasilenia retinopatii cukrzycowej, czyli zmian chorobowych polegających na uszkodzeniu naczyń krwionośnych w siatkówce.

Co zalecają lekarze?

Pierwsze i najbardziej oczywiste zalecenie to oczywiście - nie nadużywać alkoholu. Nie pić ani za dużo, ani za często. Zarówno zbyt duże ilości w jednorazowym spożyciu, jak i długoterminowe spożywanie nawet mniejszych ilości alkoholu mogą wpłynąć negatywnie na nasze zdrowie, w tym również zdrowie naszych oczu. Co ciekawe, paradoksalnie jednak, w czerwonym winie znaleźć można też substancje pomagające naszym oczom, na przykład przeciwutleniacze, które hamują rozwój zwyrodnień i mogą ochronić plamkę żółtą. Dlatego też niejeden lekarz może zalecić lampkę czerwonego wina raz na jakiś czas.