Sobota, 23 listopada 2024

Wzrok a krople do oczu

6 listopada 2020

Krople do oczu są znanym od lat remedium na podrażnienia i dolegliwości dotykające nasze oczy. Obecnie na rynku dostępne są dziesiątki różnych produktów. Różny jest ich skład, zastosowanie, zalecenia. Niełatwo wybrać te odpowiadające naszym potrzebom. O wiele łatwiej jest, gdy otrzymamy receptę od okulisty - wtedy możemy mieć pewność, że przepisane nam krople odpowiednie. Inaczej jest, gdy zaczynamy odczuwać dyskomfort widzenia i nieprzyjemne dolegliwości oczu, ale chcemy spróbować zaradzić temu samodzielnie z pomocą ogólnodostępnych kropli do oczu. Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Rodzaje kropli do oczu

Zależnie od wieku, stanu naszych oczu i problemów z jakimi się borykamy, do wyboru są krople do oczu zmęczonych, krople nawilżające, krople do oczu dla dzieci, krople do oczu z antybiotykiem, sztuczne łzy… Lista ciągnie się i ciągnie, a wybór odpowiednich zapewni nam skuteczne działanie.
Każde krople do oczu mają w swoim składzie wodę i polimery - substancje, które zatrzymują wodę na oku, zapewniając jego nawilżenie. Ponadto niemal każde krople zawierają kwas hialuronowy. To ważny element, jest to bowiem składnik występujący również w naturalnej strukturze oka i jest odpowiedzialny za wiązanie wody. Ponadto w kroplach do oczu można znaleźć liczne inne składniki.
Jednym z najczęstszych jest świetlik. Ziele świetlika działa leczniczo i kojąco na podrażnienia, dlatego też wyciąg z niego jest często używany w kroplach do oczu. Innym łagodzącym i nawilżającym składnikiem jest heparyna. Dodatkowo przyspiesza ona regenerację spojówki. W składzie kropli do oczu trafić też można na ektoinę. Ta substancja łagodzi stan zapalny i pieczenie oka, a także stabilizuje film łzowy. Niemal w każdych kroplach znajdzie się też witamina A, która konieczna jest do prawidłowego funkcjonowania oczu.
Dobre krople do oczu to takie, które nie będą mieć wielu konserwantów, będą mieć długą datę ważności po otwarciu butelki i łatwością aplikowania. Za tego typu produkt zapłacimy nawet do 30zł za 10ml opakowanie, jest to jednak zakup wart swojej ceny.

Dla kogo krople do oczu?

Krople do oczu mają najczęściej za zadanie nawilżać oko. Naturalnym sposobem na nawilżenie oka jest mruganie, jednak z różnych powodów może się zdarzyć, że nie mrugamy odpowiednio często, lub z innych przyczyn nawilżenie przestaje być dostateczne. Wówczas przydają się krople do oczu, które dodatkowo nawilżą spojówkę i załagodzą pieczenie i swędzenie zbyt suchych oczu.
Wybierając krople trzeba brać pod uwagę komu mają one służyć. Dla alergików zalecane są krople do oczu bez konserwantów. Również osoby noszące soczewki kontaktowe powinny staranniej dobierać krople. Składniki niektórych kropel do oczu mogą spowodować, że soczewki będą mętnieć.
Podobnie jest, jeśli pacjent stosuje inne leki czy maści do oczu. W tym wypadku szczególnie ważna będzie kolejność stosowania preparatów. Zastosowanie kropli przed maścią może bowiem utrudnić wchłanianie się leku.
Rzadko zdarza się, że krople do oczu trzeba stosować u małych dzieci. Najczęściej dzieje się tak, gdy u malucha wystąpi zespół suchego oka - może on być spowodowany suchym i zanieczyszczonym powietrzem, czy długotrwałym wpatrywaniem się w ekran. Aby załagodzić podrażnienie suchych oczu u dzieci, również warto wybrać preparaty bez konserwantów.
Najbezpieczniejszym produktem do codziennego użytku dostępnym obecnie na rynku są prawdopodobnie sztuczne łzy. Mają one w składzie hialuronian sodu, który znajduje się również w naturalnych łzach ludzkich. Koją oczy i nie wywołują podrażnień.
Dla osób stosujących krople do oczu jedynie raz na jakiś czas, a nie na co dzień dobrą opcją mogą być tak zwane „minimsy” - krople do oczu w pojedynczych dawkach. Wypadają nieco drożej niż większe opakowania, mają jednak inną zaletę - nie przeterminują się, nawet jeśli nie będziemy ich używać często.