Czwartek, 10 października 2024
AMD, czyli inaczej zwyrodnienie plamki żółtej, to groźna choroba dopadająca przede wszystkim osoby po 50 roku życia. Może rozwijać się nawet latami i ostatecznie doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Jest obecnie nieuleczalna, choć istnieją metody pozwalające na jej spowolnienie. Można zrobić to laserowo bądź za pomocą zastrzyków aplikowanych bezpośrednio na oko. Im wcześniej wykryte zostanie zwyrodnienie plamki żółtej, tym większa szansa na skuteczne zahamowanie jej postępów. Nie zawsze można wykryć AMD na wczesnym etapie. Zwyrodnienie plamki żółtej występuje w dwóch odmianach: suchej i mokrej (inaczej wysiękowej). Postać sucha pojawia się u osób starszych i rozwija powoli. Regularne badania okulistyczne mogą pozwolić wykryć ją stosunkowo szybko. Postać wysiękowa natomiast może pojawić się u osób dużo młodszych i zaatakować znienacka. Zdarza się, że doprowadza do utraty wzroku w ciągu zaledwie kilku miesięcy.
Czy okulary progresywne mogą pomóc w poprawie widzenia osoby ze zwyrodnieniem plamki żółtej?
Zależnie od wady wzroku, na którą choruje pacjent, lekarz okulista przepisuje odpowiednie szkła korekcyjne, które mogą pomóc widzieć dal lub przedmioty znajdujące się blisko - np. okulary do czytania, czy pracy przy komputerze. Takie szkła, niwelujące jedną wadę wzroku i pozwalające na widzenie odpowiednio bliży lub dali to okulary jednoogniskowe. Nowoczesne technologie pozwoliły jednak na rozwój bardziej zaawansowanych produktów, jak okulary wieloogniskowe, czy też inaczej progresywne. Dzięki temu dwie pary okularów nie będą już potrzebne. W jednych szkłach, zależnie od tego gdzie będziemy patrzeć, poprawi się widzenie zarówno bliskich, jak i dalekich obiektów. Wizualnie nie różnią się one zupełnie od okularów jednoogniskowych, a zapewniają o wiele większy komfort. Mogłoby się wydawać, że może to być dobre rozwiązanie również dla osób cierpiących na zwyrodnienie plamki żółtej. Jak się jednak okazuje, żadne okulary nie mogą, niestety, pomóc w tej chorobie. Dlaczego tak jest?
Zwyrodnienie plamki żółtej to choroba siatkówki oka. W przeciwieństwie do wad wzroku, jak krótkowzroczność, czy astygmatyzm, których przyczyna leży w odkształceniu rogówki. Dlatego też wady wzroku mogą być stopniowo korygowane dzięki okularom czy szkłom kontaktowym, bądź uleczone laserowo, bądź poprzez refrakcyjną wymianę soczewki oka na implant. Jeśli jednak chodzi o choroby siatkówki, która znajduje się w głębi oka, okulary nie mogą pomóc. Dodatkowo zwyrodnienie plamki żółtej, choć powoduje podobne problemy, jak wady wzroku - stopniowa utrata ostrości widzenia i ostatecznie zanik widzenia, ma zupełnie inne przyczyny. AMD wynika ze stopniowego zanikania jej funkcji plamki żółtej, czy to przez stopniową degenerację komórek światłoczułych (w przypadku odmiany suchej tej choroby), czy też przez powstanie na plamce żółtej patologicznych naczyń krwionośnych. Dlatego też okulary, nawet progresywne, nie będą mogły tu pomóc. Aby zapobiec rozwojowi zwyrodnienia plamki żółtej, zaleca się przede wszystkim regularne badania okulistyczne, szczególnie po 50 roku życia. Ponadto warto zwracać uwagę na swoją dietę. Jako jedne z czynników przyczyniających się do zachorowań na AMD wskazuje się miażdżycę, czy nadciśnienie tętnicze. Dlatego też dieta jest tak ważna - warto ograniczyć spożywanie tłuszczy zwierzęcych. Bardzo dobrze na wzrok za to działa luteina, którą znaleźć można w zielonych, żółtych i pomarańczowych warzywach. Taka dieta pomoże utrzymać oczy w dobrej kondycji i choć nie zagwarantuje uniknięcia AMD, zwiększy szanse na zdrowy wzrok na dłużej.