Piątek, 26 kwietnia 2024

Okłady – jak pomagają na zmęczone oczy?

27 grudnia 2019

Długie godziny spędzone przed komputerem lub za kierownicą samochodu odciskają swoje piętno na kondycji naszego wzroku. Żyjemy w takich czasach, że nasze oczy każdego dnia narażone są na działanie mnóstwa szkodliwych czynników. Klimatyzowane biura, zakurzone korytarze, zbyt rzadkie wietrzenie pomieszczeń, w których przebywamy, a przede wszystkim wielogodzinne wpatrywanie się w monitor – to wszystko sprawia, że nasze oczy są przemęczone. Na domiar złego mało kto z nas pamięta o konieczności systematycznego odwiedzania okulisty. Dolegliwości narządu wzroku stały się dziś prawdziwą epidemią. Wielu z nas zastanawia się, czy można pomóc zmęczonym oczom domowymi sposobami. Jedną z najpopularniejszych metod jest stosowanie okładów. Czy takie rozwiązanie faktycznie pomaga? Postanowiliśmy sprawdzić, czy okłady rzeczywiście przynoszą ulgę zmęczonym oczom.

Domowe sposoby na zmęczone oczy: herbata, zioła i świeże warzywa

Nasze oczy muszą naprawdę wiele znosić. Gdy pojawiają się zaczerwienienia i obrzęki, w pierwszej kolejności chcemy wspomóc się domowymi sposobami. Do metod, które były stosowane już przez nasze babcie, należą przede wszystkim okłady z rumianku, bławatka lub niearomatyzowanej herbaty. Aby je przygotować należy najpierw uzyskać odpowiedni napar. Torebkę zalewamy wrzątkiem lub sporządzamy esencję z suszu. Następnie nasączamy nią płatki kosmetyczne, studzimy i umieszczamy na chwilę w lodówce. Schłodzone płatki kładziemy delikatnie na oczy i czekamy kilka do kilkunastu minut. Czynność możemy powtórzyć. Zamiast naparów roślinnych, płatki kosmetyczne możemy nasączać także zimnym mlekiem. Równie popularnym domowym sposobem na zmęczone oczy jest stosowanie okładów ze świeżych warzyw. W tej roli doskonale sprawdzają się ogórki, ziemniaki i awokado. Należy pokroić je na grube plasterki, włożyć do lodówki w celu schłodzenia, a następnie położyć na oczy. Można wykonywać także masaż powiek kostkami lodu. Okłady najlepiej robić w pozycji leżącej. Zgaśmy światło w pokoju, włączmy nastrojową muzykę i oddajmy się błogiemu relaksowi.

Jak działają okłady na oczy?

Okłady na oczy wykazują działanie kojące i odżywiające. Doskonale redukują opuchliznę i cienie pod oczami, są także świetną metodą nawilżającą. Przykładanie płatków nasączonych esencją rumianku lub bławatka łagodzi podrażnienia i koi zmęczone oczy. Na podrażnienia gałek ocznych i nadmierne łzawienie najlepiej pomagają okłady z nagietka. Wykazuje on nie tylko działanie silnie nawilżające, lecz także właściwości regenerujące. Nagietek warto stosować np. przy zapaleniu spojówek, ponieważ ma działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze. Z kolei okłady ze świeżych warzyw przynoszą ulgę w pieczeniu i uczuciu suchości powiek oraz rozjaśniają skórę wokół oczu, dzięki czemu spojrzenie staje się głębokie i wyraziste. To najlepszy sposób na pozbycie się cieni pod oczami po imprezie lub nieprzespanej nocy. Okłady na oczy przyniosą wytchnienie po długim dniu w pracy lub w szkole. To doskonały sposób na relaks i odprężenie w domowym zaciszu.