Niedziela, 28 maja 2023

Rekonwalescencja po zabiegu laserowej korekty wzorku

2 marca 2020

Zabieg laserowej korekcji wzroku to spełnienie marzeń wielu osób, które mają wadę wzroku. Pozwala bowiem szybko, już podczas jednej wizyty pozbyć się całkowicie nadwzroczności, krótkowzroczności czy astygmatyzmu. A tym samym raz na zawsze pożegnać się z okularami czy soczewkami kontaktowymi i wszelkimi uciążliwościami, jakie się z tym martwią.
Zabieg laserowego usuwania wad wzroku zyskuje wiec na popularności. Barierą dla wielu osób są jednak dwa czynniki: cena oraz lęk przed bolesną i długotrwała rekonwalescencją, która wyłączy ich z normalnego życia. Czy jednak te obawy są uzasadnione?
 
Jeśli chodzi o cenę to zabiegi laserowej korekcji wzroku są dziś zdecydowanie tańsze niż kilka lat temu, dzięki temu, że są popularniejsze. Cena zależy od wybranej metody oraz tego, w jakiej konkretnie klinice przeprowadzamy zabieg, a także od stopnia skomplikowania całego zabiegu i rodzaju wady, jaką usuwamy. Średnio jednak trzeba się liczyć z kosztem od 2500 zł do 5000 zł. Oczywiście nie jest to mała kwota, jednak zwróci się ona szybko, bo nie będziemy już wydawać pieniędzy na okulary czy soczewki kontaktowe. Warto też wiedzieć, że w wielu klinikach okulistycznych funkcjonuje oferta korzystnych rat pozwalających na zapłacenie za zabieg bez konieczności zapłacenia dużej kwoty jednorazowo.
 
A co z rekonwalescencją?
Oczywiście wiele zależy tutaj od indywidualnych odczuć danego pacjenta, dlatego żaden okulista nie zagwarantuje, że nie będziemy odczuwać dyskomfortu. Warto jednak wiedzieć, że wiele osób, które mają już za sobą laserową korektę wzroku mówi, że dolegliwości po zabiegu są mniejsze niż te, jakie występują po bardziej skomplikowanych zabiegach dentystycznych czy kosmetologicznych. 
Należy jednak pamiętać, że choć sam zabieg jest bezpieczny, jest to jednak operowanie na bardzo wrażliwym narządzie, jakim jest oko. Dlatego bezwzględnie należy przestrzegać wszelkich zaleceń lekarza okulisty, jeśli chodzi o rekonwalescencję. Pamiętajmy, że to nie tylko gwarantuje nam bezpieczeństwo naszych oczu, ale też sprawi, że rekonwalescencja będzie przebiegała szybciej i łagodniej.
 
O czym należy pamiętać po zabiegu laserowej korekty wzroku?
Przez czterdzieści osiem godzin po zabiegu nie wolno pić alkoholu
Przez tydzień należy prowadzić oszczędny tryb życia – zaleca się zwolnienie lub urlop i spokojny wypoczynek. Należy przede wszystkim unikać podnoszenia ciężkich rzeczy oraz wysiłku
Przez pierwsze dni po zabiegu nie należy prowadzić samochodu
Po 2 tygodniach można wrócić do rekreacyjnej aktywności fizycznej, jednak z forsownymi treningami należy się wstrzymać na czas około dwóch miesięcy, niekiedy dłużej, gdy uprawiamy dyscypliny mocno urazowe i kontaktowe, na przykład sztuki walki
Na dwa miesiące należy też zrezygnować z pływania, zarówno w basenach jak i w zbiornikach otwartych
Okres dwóch miesięcy to też czas, gdy nie należy się opalać – ani w solarium, ani na słońcu, bo może to wysuszać oko
Podczas mycia należy uważać, by do oka nie dostawało się mydło czy inne środki myjące
W miarę możliwości po zabiegu należy ograniczyć pracę przy monitorach
U większości osób pełna sprawność oczu i ostrość widzenia pojawia się po trzech miesiącach – jeśli przestrzegamy zaleceń. Ważne jest, by chodzić na wszystkie zlecone kontrole. Oczywiście jeśli poza harmonogramem wizyt kontrolnych wydarzy się coś niepokojącego, koniecznie trzeba skontaktować się z lekarzem okulistą.