Czwartek, 9 maja 2024

Jak dbać o wzrok w miejscu pracy?

21 lutego 2020

Epidemia wad wzroku jest już faktem. Już wkrótce problemy z prawidłowym widzeniem będzie miała ponad połowa Polaków – widoczna jest nadreprezentacja ludzi młodych w tej grupie. Jedną z przyczyn tego zjawiska jest nadmierne obciążanie wzroku. Jak dbać o oczy?

Współczesny tryb życia nie sprzyja oczom. Natura ukształtował nasze oczy tak, by patrzyły w rozległą przestrzeń, swobodnie przenosiły się między przedmiotami położonymi w różnej odległości, były w ciągłym ruchu. Naturalne otoczenie dla naszych oczu to zieleń drzew i błękit nieba. Tymczasem coraz większa liczba z nas pracuje głownie przy komputerze, w sztucznym oświetleniu, patrząc godzinami w migoczący monitor. A po pracy… kolejne monitory dla rozrywki. Rzecz jasna trudno nagle zmienić pracę i zostać pierwotnym łowcą na sawannie… Warto jednak wiedzieć, jak dbać o wzrok na co dzień, w tym podczas pracy.

Daj oczom odpocząć

Oczy muszą odpoczywać. Nadwyrężane zaczynają się coraz szybciej męczyć, pogarsza się ostrość widzenia. Dlatego jeśli pracujesz przy komputerze, po każdych dwudziestu minutach przed monitorem zrób sobie dwie – trzy minuty przerwy. Wstań, wyjrzyj przez okno. Idealnie, jeśli za oknem rozpościera się rozległy widok. Postaraj się przenosić wzrok od horyzontu po coraz bliżej położone punkty i z powrotem. Zamknij też oczy kilkakrotnie na kilka sekund. Strat czasu? Weź pod uwagę, że podczas tej chwili przerwy inwestujesz nie tylko w swój wzrok, ale też w umysł – jakość pracy i nasza wydajność są zdecydowanie wyższe, gdy robisz sobie takie mikroprzerwy.

Zadbaj też o to, by o pewien czas zrobić sobie dłuższą przerwę. Jeśli wychodzisz na lunch, nie przeglądaj w tym czasie Facebooka na telefonie, nie oglądaj filmów. Daj oczom odpocząć przez dłuższy moment. Po pracy staraj się jak najczęściej spacerować w zielonym otoczeniu – oczy wtedy odpoczywają.

Dobrze ustaw monitor

Monitor powinien być ustawiony w takiej odległości, by praca przy nim nie wymagała natężenia wzroku. Za optymalną uważa się odległość od monitora między i 40–75 cm. Zadbaj też wyregulowanie ustawień jasności, by były dla ciebie komfortowe. Dobrze, jeśli masz możliwość ustawienia monitora przy oknie – powinien stać bokiem do okna, by światło nie odbijało się w nim. Dopływ światła naturalnego to dobre warunki dla oczu.

Dbaj o nawilżenie oczu

Praca przy komputerze sprawia, że oczy szybko robią się zaczerwienione, pieką i swędzą. To efekt ich przesuszenia. Dlaczego tak się dzieje? Badania pokazały, że podczas patrzenia w monitor mrugamy zdecydowanie rzadziej niż w innych sytuacjach, a to sprzyja przesuszaniu oka. Postaraj się świadomie pilnować mrugania, co pewien czas zamykaj i otwieraj oczy kilkakrotnie, by stymulować ich nawilżenie. Warto też zaopatrzyć się w dobrej jakości nawilżające krople do oczu. To szczególnie ważne, gdy pracujesz w klimatyzowanym pomieszczeniu, bo wówczas powietrze jest bardzo suche. Idealnie, by krople nie miały konserwantów, a ich skład był jak najbardziej zbliżony do składu ludzkich łez.

Korzystaj z możliwości, jakie daje technika

Przede wszystkim – dobieraj wielkość czcionki tak, by czytać z monitora bez wysiłku. Reguluje ustawienia, aby wzrok jak najmniej się męczył. Warto też zainstalować różnego typu dodatki, aplikacje i programy, które wspierają w dbaniu o wzrok na przykład przypominają, kiedy czas na przerwę, a nawet proponują różnego typu ćwiczenia sprzyjające relaksowi oczu.