Sobota, 23 listopada 2024

Zaćma – soczewki premium

21 września 2022

Pogarszający się wzrok nie tylko obniża jakość życia, lecz może być symptomem wielu groźnych chorób. Zmniejszająca się ostrość widzenia, problemy z rozpoznawaniem i odróżnianiem kolorów, zaburzenia orientacji przestrzennej spowodowane niewyraźnym dostrzeganiem konturów obiektów znajdujących się wokół – takich symptomów pod żadnym pozorem nie wolno lekceważyć. Mogą bowiem wskazywać na rozwój zaćmy, jednej z najczęstszych przyczyn ślepoty na świecie. Na szczęście czasy, gdy pomoc osobom ze zmętnieniem soczewki była niemożliwa, odeszły już w niepamięć. Skutecznym sposobem leczenia zaćmy jest dziś operacja. Zabieg, wykonywany najczęściej metodą fakoemulsyfikacji, jest szybki i bezbolesny. Operacja wykonywana jest w warunkach małej sali operacyjnej, a pacjent cały czas zachowuje pełną świadomość. Fakoemulsyfikacja uznawana jest za jedną z najbezpieczniejszych metod chirurgicznych stosowanych we współczesnej okulistyce. Ryzyko pojawienia się komplikacji jest niewielkie, a powikłania zdarzają się niezwykle rzadko. W trakcie zabiegu naturalną soczewkę oka zastępuje się soczewką sztuczną. Istnieje kilka rodzajów takich implantów. Które z nich są najlepsze? W dzisiejszym artykule zaprezentujemy soczewki wewnątrzgałkowe z grupy premium.

Soczewki refundowane przez NFZ

Wiele osób zapewne zastanawia się, czy operacja zaćmy może być przeprowadzona na NFZ. Tak, istnieje taka możliwość. W takich zabiegach wykorzystuje się jednak najprostszy typ implantów: soczewki jednoogniskowe (monofokalne). Ich budowa optyczna pozwala na ostre widzenie tylko w jednym zakresie: na bliskie lub dalekie odległości.

Soczewki multifokalne (wieloogniskowe)

Alternatywą dla soczewek jednoogniskowych są implanty ponadstandardowe. Są stosowane w prywatnych klinikach okulistycznych. Bardzo popularne są przede wszystkim soczewki multifokalne, pozwalające odzyskać ostrość widzenia w pełnym zakresie. Ich wszczepienie zapewnia komfortowe widzenie zarówno z bliska, jak i z daleka. Tego typu soczewki są bardziej zaawansowane technologicznie niż wersje monofokalne, a ich działanie przypomina pracę naturalnej soczewki oka. To świetny wybór dla tych, którzy chcieliby raz na zawsze pozbyć się okularów.

Toryczne

Soczewki toryczne nie tylko pozwalają usunąć zaćmę, lecz są także doskonałą metodą korekcji astygmatyzmu (niezborności). To wada wynikająca z zaburzenia symetrii rogówki objawiająca się zniekształceniem widzenia. Nienaturalny kształt tej części oka, przypominający w tym przypadku piłkę do rugby, upośledza zdolność prawidłowego ogniskowania wpadających do gałki ocznej promieni światła. Astygmatyzm występuje u około 40% pacjentów z zaćmą. W tym przypadku idealnie sprawdzi się soczewka wewnątrzgałkowa toryczna. Takie implanty występują zarówno w wersji jedno-, jak i wieloogniskowej.

Soczewki asferyczne

W operacji zaćmy można zastosować także specjalne soczewki asferyczne. Ich zadaniem jest redukcja aberracji sferycznych, odbieranych przez pacjenta jako charakterystyczny efekt halo wokół źródła światła. Dolegliwości najbardziej dokuczają po zmroku, dlatego mogą np. utrudniać prowadzenie samochodu w nocy. Na takie implanty decydują się zwłaszcza osoby, które zmuszone są pracować przy niedostatecznym oświetleniu.

Soczewki z filtrem UV i światła niebieskiego

Tego typu soczewki są jednym z najlepszych sposobów uchronienia się przez zwyrodnieniem plamki żółtej u osób po sześćdziesiątce. Filtry zabezpieczają siatkówkę przed działaniem szkodliwego promieniowania UV oraz niebezpieczną częścią wiązki światła.