Sobota, 23 listopada 2024

Jaskra i prawidłowe ciśnienie w oku? To możliwe!

4 lutego 2020

Istotą groźnej choroby oczu, jaskry, jest podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe, które uszkadza nerw wzrokowy. Dlatego – wydawać by się mogło – prawidłowe jego wartości oznaczają, że wszystko jest w najlepszym porządku. Jak się jednak okazuje, nic bardziej mylnego.

Jaskra niejedną ma twarz

Zacząć trzeba od tego, że jaskra to dość szerokie pojęcie. Mieści się w nim bowiem nie jedno, lecz kilka schorzeń o zbliżonej etiologii. I rzeczywiście, istotą większości z nich jest przytoczony na wstępie wzrost ciśnienia w oku – to zaś, z jakiego powodu do niego dochodzi, jest już czynnikiem rozróżniającym poszczególne typy choroby. Wyróżniamy więc pierwotną jaskrę z otwartym kątem przesączania, pierwotną jaskrę z zamkniętym kątem przesączania, jaskrę wtórną oraz jaskrę wrodzoną. Okazuje się jednak, że istnieje jeszcze jeden wariant schorzenia, w którym wartości ciśnienia wewnątrzgałkowego pozostają w normie, a mimo tego skutek jest taki sam, jak w pozostałych typach – nerw wzrokowy ulega degeneracji, a pacjent stopniowo traci możliwość prawidłowego widzenia.

Poznaj kilka sposobów na leczenie jaskry:  https://vidiummedica.pl/5-domowych-i-gabinetowych-sposobow-leczenia-jaskry/

Jaskra z prawidłowym ciśnieniem wewnątrzgałkowym

Skąd bierze się ten rodzaj jaskry? Współczesna medycyna nie ma jeszcze jednoznacznej odpowiedzi, jednak najprawdopodobniej powoduje go długotrwałe niedokrwienie nerwu wzrokowego, który z tego powodu staje się bardziej wrażliwy na wszelkie bodźce i wówczas nawet fizjologiczne wartości ciśnienia wewnątrz gałki ocznej mogą działać na niego uszkadzająco. Ten rodzaj jaskry występuje zazwyczaj po 35-40. roku życia, częściej u kobiet. Może rozwijać się długo i nie dawać przy tym żadnych niepokojących objawów. Niestety, przez to łatwo przegapić najlepszy moment na podjęcie leczenia. Szczególnie narażone na jaskrę z prawidłowym ciśnieniem wewnątrzgałkowym są osoby, u których (lub w których rodzinie) występują choroby przebiegające ze skurczem naczyń (np. migrenowe bóle głowy, choroba Raynaud’a) oraz autoimmunologiczne (np. choroba Hashimoto). Czynnik ryzyka stanowi ponadto przewlekły stres.

Profilaktyka przeciw jaskrze

Stopniowe zawężanie się pola widzenia (z początku długo niezauważalne, bo rozpoczynające się na obwodzie), z jakim mamy do czynienia w jaskrze, może z czasem doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Niektóre z jej typów, w tym również ten z prawidłowym ciśnieniem, potrafią bardzo długo skrzętnie się ukrywać. Często pierwszą widoczną oznaką są nieprawidłowości podczas rutynowego badania okulistycznego. Dlatego tak ważne jest regularne odwiedzanie lekarza; polecamy również korzystanie z badań profilaktycznych. Podjęcie tych kroków pomoże nam uniknąć zaskoczenia przez jaskrę. Odpowiednio wczesne wykrycie schorzenia daje dużo lepsze rokowanie i zmniejsza ryzyko całkowitej utraty wzroku. Stawka jest więc wysoka!