Niedziela, 28 maja 2023

Zabieg laserem 2RT w przypadku AMD

19 września 2022

AMD, czyli zwyrodnienie plamki żółtej jest chorobą, która może dotknąć każdego z nas. Szczególnie są na nią narażone kobiety po pięćdziesiątym roku życia – z wiekiem ryzyko nieustannie rośnie. Także posiadacze niebieskich oczu częściej chorują na AMD. Objawy tej choroby są bardzo nieprzyjemne. W przypadku tzw. suchego typu AMD pogarsza się wzrok, obraz przestaje być wyraźny w centrum pola widzenia, rozmazuje się środek tekstu podczas czytania, pogarsza się też widzenie po zmroku. Do niedawna skuteczne leczenie tej odmiany zwyrodnienia plamki żółtej nie było możliwe. Teraz jednak pojawiła się innowacyjna terapia laserem, jaką znajdziesz w dobrych klinikach okulistycznych.

Jak działa laser 2RT?

Zabieg laserem 2RT to obecnie popularna terapia stosowana w okulistyce. Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą? To skrót od angielskiego określenia Retinal Rejuvenation Therapy czyli terapia odmładzająca siatkówkę oka. Rzecz jasna nie ma to nic wspólnego z tym, co zwykle znajdziemy pod hasłem „zabiegi odmładzające”. To zabieg okulistyczny stanowiący prawdziwą rewolucję w leczeniu przede wszystkim zwyrodnienia plamki żółtej. Od kiedy istnieje laser 2RT chorzy na AMD zyskali wreszcie skuteczną i pozbawioną skutków ubocznych a także zupełnie bezbolesną metodę leczenia. Laserowe zabiegi okulistyczne nie są nowością, na czym zatem polega innowacja w przypadku lasera 2RT? Przede wszystkim na zdecydowanie krótszych impulsach promieni laserowych. Jest to tak zwany laser nanosekundowy. Dzięki temu działanie jest bezpieczniejsze i bardziej precyzyjne, nie ma też ryzyka uszkodzenia tkanki oka. Laser 2RT działa przede wszystkim na nabłonek bawnikowy siatkówki, pobudzając go do regeneracji. Dzięki temu dochodzi do istotnych zmian z punktu widzenia AMD czyli zwyrodnienia plamki żółtej. Jednocześnie energia emitowana przez laser jest na tyle mało intensywna, że nie ma ryzyka termicznego uszkodzenia tkanek. Zabiegi laserem 2RT są więc całkowicie bezpieczną terapią AMD.

Jak wykorzystywane są zabiegi laserem 2RT w terapii zwyrodnienia plamki żółtej? Laser ten ma bardzo wysoką skuteczność w leczeniu wczesnych stadiów AMD. W przypadku bardziej zaawansowanej choroby okulistyczne zabiegi laserowe pozwalają zahamować rozwój niekorzystnych zmian w obrębie plamki żółtej. Dzięki temu laser poprawia funkcjonowanie oka i przywraca lepszą jakość widzenia, co znacząco zwiększa komfort codziennego życia pacjenta. Jak wykazały badania, laser 2RT bardzo skutecznie radzi sobie ze złogami, tzw. druzami. Dzięki temu laser 2RT jest pierwszą naprawdę skuteczną metodą prowadząca do wyleczenia suchej postaci AMD. Wcześniej okuliści mogli jedynie zalecać pacjentom terapię wspomagającą, która spowalniała rozwój choroby, jednak jej całkowite wyleczenie nie było możliwe. Dowodzi to, że istotnie możemy mówić o prawdziwej rewolucji w leczeniu zwyrodnienia plamki żółtej.

Laser 2RT jest też najlepszą metodą, by powstrzymać rozwój zwyrodnienia plamki żółtej zanim choroba przybierze groźną postać wysiękową, która może prowadzić do całkowitej utraty wzroku i jest bardzo trudna w leczeniu. Zaletą laserowej terapii 2RT jest też fakt, że zabieg laserem trwa kilka minut i jest zupełnie bezbolesny. Pacjent może też szybko wrócić do codziennych aktywności.