Sobota, 23 listopada 2024
Laserowa korekta wzroku to zabieg, który pozwoli skutecznie pozbyć się między innymi krótkowzroczności, nadwzroczności oraz astygmatyzmu. W większości przypadków zabieg przywraca pełną ostrość widzenia. W przypadku bardzo poważnych i skomplikowanych wad o dużym zakresie dioptrii może się zdarzyć, że wady nie uda się usunąć całkowicie, ale i tak pacjenci doceniają komfort, jaki daje im znacząca popraw jakości widzenia. Noszenie okularów o mniejszej mocy też jest zdecydowanie lepszą opcją.
Dowiedz się więcej o metodzie EBK >>> https://vidiummedica.pl/laserowa-korekcja-wzroku/ebk/
Obecnie metody laserowej korekcji wzroku znajdziemy we wszystkich dobrych klinikach okulistycznych, na przykład w klinice Vidium Medica w Warszawie czy Krakowie. W wielu z nich mamy do wyboru różne metody zabiegów laserowych. Który wybrać? Warto wiedzieć, że najlepszą metodę laserowej korekty wad wzroku wybiera lekarz, który kwalifikuje pacjenta do zabiegu. Nie ma bowiem jednej uniwersalnej metody, jaką można by wskazać jako najlepszą dla każdego. Nie jest też tak, że metoda najdroższa jest tą najlepszą w każdym przypadku. Lekarz każdorazowo ocenia to indywidualnie.
Generalnie metody laserowej korekcji wad wzroku możemy podzielić na powierzchniowe oraz głębokie. Do powierzchniowych metod zabiegów laserowych zaliczamy na przykład zabiegi epi-lasik czy EBK. Do metod głębokich zabiegów na przykład LASIK czy FEMTOLASIK.
Na czym polegają metody powierzchniowe?
Metody powierzchniowe wymagają znacznie mniejszej ingerencji laserowa w struktur oka. Nabłonek, który jest usuwany podczas zabiegu następnie naturalnie sam się odbudowuje. W przypadku metod głębokich jest on preparowany podczas samego zabiegu. Oczywiście każda z tych sytuacji ma swoje wady i zalety.
Atuty metod powierzchniowych laserowej korekcji wad wzroku
Dzięki mniejszej ingerencji w strukturę oka oko jest odporniejsze na ewentualne urazy. Dlatego metody powierzchniowe są rekomendowane dla osób, które prowadzą bardzo aktywny tryb życia, a w szczególności uprawiają sporty kontaktowe, podczas których ich oczy mogą być narażone. W przypadku metod głębokich preparowany płatek rogówki jest bardziej wrażliwy i tego rodzaju urazy mogłyby mieć bardzo poważne konsekwencje. Metody powierzchniowe są też zalecane dla pacjentów, którzy mają wyjątkowo cienką rogówkę.
Wady metod powierzchniowych laserowej korekcji wad wzroku
Ponieważ ingerencja w strukturę oka jest mniejsza niż podczas zabiegów laserowych metodami głębokimi, zabiegi powierzchniowe są rekomendowane dla osób o mniejszym zakresie wad wzroku. Należy też pamiętać, że okres rekonwalescencji jest dłuższy, bo potrzeba czasu na samoczynne odtworzenie nabłonka. Oznacza to, że na dłużej należy wyłączyć się z aktywności, które wymagają dużego wysiłku i mogą narazić oczy na ewentualny uraz. Naturalna odbudowa nabłonka może też wiązać się z dolegliwościami bólowymi
Przykłady zabiegów laserowych w ramach metod powierzchniowych.
EBK to skrót od określenia Epithelial Bowman's Keratectomy. Jest to zabieg, w trakcie którego usuwa się nabłonek rogówki, nie naruszając głębiej jej struktury. Przez trzy doby po zabiegu należy na oku nosić specjalną soczewkę. Ta metoda spośród wszystkich metod powierzchniowych laserowej korekcji wad wzroku wiąże się z najkrótszą rekonwalescencją i najmniejszymi dolegliwościami bólowymi.