Czwartek, 25 kwietnia 2024

Czy możemy zahamować rozwój AMD?

20 stycznia 2023

AMD to choroba, która ma bardzo poważne konsekwencje. Zwyrodnienie plamki żółtej jest zdaniem okulistów najczęstszą przyczyną tzw. ślepoty wtórnej, a więc pojawiającej się u ludzi, którzy wcześniej mieli prawidłowe widzenie. Przy tym jest to choroba bardzo często występująca. Według najnowszych statystyk każdego roku w Polsce przybywa ponad dwadzieścia tysięcy osób cierpiących na to schorzenie. Jak szacują okuliści, na całym świecie mamy już do czynienia x ponad dwudziestoma pięcioma milionami chorych.

Czy rozwój tej choroby można zahamować? Jaka jest skuteczna profilaktyka AMD?

Skąd się bierze AMD?

Zwyrodnienie plamki żółtej nie ma jasnej etiologii. Nie udało się do tej pory ustalić okulistom jednej głównej przyczyny występowania AMD. Zidentyfikowali oni natomiast czynniki, które sprzyjają pojawieniu się choroby. Kto znajduje się w grupie ryzyka? Najważniejszym faktorem jest wiek i płeć. Jeśli chodzi o wiek, to ryzyko zachorowania rośnie już u czterdziestolatków, by z każdą kolejną dekadą życia być większym. Na AMD zdecydowanie częściej chorują kobiety, przy czym im starsza grupa pacjentów, tym większa dysproporcja ze względu na płeć. U kobiet AMD rozwija się też szybciej i częściej przybiera groźną postać wysiękową. Widać też korelację z kolorem oczu – osoby niebieskookie są w grupie ryzyka; prawdopodobnie jest też podłoże genetyczne, bo okuliści obserwują rodziny, w których kolejni członkowie zapadają na to schorzenie.

Jednak to nie wszystko. Zidentyfikowano tez czynniki środowiskowe, które sprzyjają pojawieniu się AMD a w przypadku już występującego zwyrodnienia plamki złotej – przyspieszają postepowanie choroby. Jakie to czynniki? Na pierwszym miejscu bezapelacyjnie znajduje się palenie papierosów. Nałogowi palacze są aż sześciokrotnie bardziej narażeni na wystąpienie AMD niż osoby niepalące. Palenie papierosów sprzyja tez postępowaniu choroby i przyspiesza wystąpienie AMD wysiękowego, a więc tej postaci choroby, które prowadzi do utraty widzenia. Kolejny czynnik to zła dieta. Okuliści odnotowali korelację między AMD a takimi chorobami, jak miażdżyca, nadciśnienie tętnicze czy otyłość. W toku badań okazało się jednak, że korelacja ta nie jest związkiem przyczynowo skutkowym. Oznacza to, że otyłość czy miażdżyca nie wywołują zwyrodnienia plamki żółtej, ale obu tym dolegliwościom sprzyja niewłaściwy tryb życia, przede wszystkim mało aktywności fizycznej i źle skomponowana dieta.

Jak zahamować rozwój AMD?

Jeśli okulista zdiagnozował u nas zwyrodnienie plamki żółtej, wiele zależy od tego, jaką postać choroby stwierdził. Jeśli mamy do czynienia z suchą postacią AMD – a taka występuje w 80 procentach przypadków, choroba będzie postępowała powoli i na długie lata możemy zachować dobre widzenie. Aby zahamować rozwój AMD pozostaje nam korzystać z zaleconej przez lekarza terapii. Może być to podawanie leków poprawiających ukrwienie w obrębie siatkówki lub zabiegi laserowe, szczególnie laser 2RT, który znakomicie sprawdza się przy leczeniu AMD. Należy też dbać o dobrze zbilansowaną dietę bogatą w niskonasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminy i minerały. Bezwzględnie musimy natomiast unikać palenia papierosów, nadużywania alkoholu czy spożywania wysoko przetworzonej żywności.Konieczne jest też noszenie dobrze dobranych okularów przeciwsłonecznych.